Albert Nestrypke architekt
kaliszanie,  O Kaliszu

Architekt Albert Nestrypke zmienił Kalisz – cześć III

Albert Nestrypke architekt

Albert Nestrypke architekt

Śródmiejska 35. Modernistyczny dom Leona i Maurycego (Moryca) Kowalskich ukończony w 1935, kiedy zamontowano sprowadzoną z Wiednia jedną z pierwszych w Kaliszu wind elektrycznych. Pięciopiętrowy budynek wg projektu Alberta Nestrypkego był też najwyższym obiektem mieszkalnym miasta. Na parterze znajdował się m.in. skład fortepianów braci Fibigerów (Apollo) i wytwórnia lodów włoskich Giuseppe Gei. Dziś adres nie jest już tak prestiżowy, nie działa też już winda – cenny zabytek techniki.

Budynek określany był także drapaczem chmur. Modernistyczną kamienicę przy ulicy Śródmiejskiej wzniesiono w roku 1930.

Albert Nestrypke architekt

Projekt i realizacja sali koncertowej dla Kaliskiego Ewangelickiego Towarzystwa Śpiewaczego przy ul Częstochowskiej 15, był ostatnim dziełem Alberta Nestrypke w Kaliszu. Projekt budynku powstał we współpracy z innym kaliskim architektem, Jerzym Dreszerem i został zrealizowany w roku 1938.

Ciekawostką jest fakt, że spółka autorska pracowała za darmo, a w wyniku owocnej współpracy miasto zyskało nowoczesny i funkcjonalny budynek użyteczności publicznej.

Albert Nestrypke architekt

Po II Wojnie Światowej, w latach 1945-1948, w murach sali koncertowej siedzibę swą miał Związek Walki Młodych, później urządzono w niej  Młodzieżowy Dom Kultury im Władysława Broniewskiego. Obecne jest tam sala zabaw.

Albert Nestrypke architekt
Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza

Fabryka Tiulu Firanek i Koronek Samuela Flakowicza – obecnie opuszczony budynek mieszkalny 1923.W latach 30 Samuel kupił posesję nr 8 i postawił modernistyczną hale według projektu Alberta Nestrypke. W latach 90 XX w. w dawnej hali mieścił się klub „Futurysta”, potem Brok and Roll i pub Rancho. Obecnie ruina.

Albert Nestrypke architekt
Pub Rancho

Albert Nestrypke architekt

Dom przy ulicy Podgórze 6, po zakończeniu prac remontowych, polegających na odnowieniu elewacji i dachu, położeniu nowych instalacji i ogrzewania gazowego, powiększył zasób komunalny miasta.

Albert Nestrypke architekt

Kamienicę wyremontowało Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które na ten cel pozyskało dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 85% kosztów. Remontowany budynek znajduje się na terenie objętym Miejscowym planem rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze. To kamienica z 1933 roku, wzniesiona dla rodziny Sołoniewiczów. Projektował ją Albert Nestrypke – ceniony kaliski architekt i projektant epoki modernizmu.

Z racji zajmowanego stanowiska architekta powiatowego Albert Nestrypke nadzorował realizację wielu inwestycji w przedwojennym Kaliszu: cerkiew pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Niecałej, szpitala miejskiego im. Przemysła II przy ulicy Toruńskiej, rzeźni miejskiej oraz nieistniejącej już hali Szrajerów.

Albert Netrypke architekt

cerkiew pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Niecałej

Albert Nestrypke architekt

szpital miejski im. Przemysła II przy ulicy Toruńskiej

Albert Nestrypke architekt

rzeźnia miejska przy ulicy Majkowskiej

Albert Nestrypke architekt

hala Szrajerów

źródło:

https://kalisz.naszemiasto.pl/trwa-rewitalizacja-jablkowskiego-podgorze-pierwsza/ga/c9-9387207/zd/83415229

https://www.kalisz.pl/dla-turysty/zabytki/albert-nestrypke,864

https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/rewitalizacja/modernizacja-kamienicy-podgorze-6-juz-zakonczona,60256

https://www.facebook.com/search/top?q=projekt%20kalisz

zdjęcia udostępnili: Maciej Błachowicz, Mirosław Przędzik, Melchior Przybyłek

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.