kaliszanie,  kościoły,  O Kaliszu

Kaplica Męki Pańskiej w kościele zakonu franciszkanów

Kaplica Męki Pańskiej w kościele zakonu franciszkanów

Błogosławiona Jolanta była córką króla węgierskiego Beli IV, ze sławnego rodu Arpadów i Marii Laskaris, córki nie mniej znanego cesarza bizantyjskiego Teodora I.

     Urodziła się prawdopodobnie w 1244 r. w Ostrzyhomiu.  Początkowo wychowywała się na dworze węgierskim, ale w wieku około 5-6 lat przybyła do Krakowa, do swej siostry Kingi. Tu kontynuowała naukę i kształtował się jej charakter oraz osobowość, na które spory wpływ wywarli tamtejsi Franciszkanie. W 1256 r. wyszła za mąż za księcia kalisko-gnieźnieńskiego Bolesława Pobożnego. Przesiąknięta głęboką wiarą miała swój wielki udział w szeregu fundacjach kościelnych męża. Pierwszą z nich było sprowadzenie w 1257 r. do Kalisza Franciszkanów (tuż po lokacji miasta) i ufundowanie im kościoła wraz z klasztorem.

Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika

Dwa pozostałe ołtarze w kaplicy Męki Pańskiej, to ołtarz z obrazem św. Heleny, oraz ołtarz z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Twórcą tych płócien był związany z Kaliszem artysta malarz Stanisław Barcikowski.

Przeprowadzone prace konserwatorskie nadały kaplicy wczesnogotycki charakter. Między innymi: odnowiono unikatowe późnoromańskie sklepienie krzyżowo-żebrowe, spod nagromadzonych przez wieki naściennych malowideł wydobyto pochodzącą z okresu powstania kościoła polichromię, oraz odnowiono i wyeksponowano piękny, kamienny maswerk.

ołtarz z obrazem „Chrystusa Ukrzyżowanego”, XIX wieczną kopią obrazu znanego francuskiego malarza Paula Delaroche oraz ze znajdującą się nad nią ludową wersją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

źródło: https://wkaliszu.pl/8053428/Kosciol_i_klasztor_franciszkanow.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.