Franciszek Reinstein architekt
kaliszanie,  O Kaliszu

Ignacy Franciszek Reinstein, architekt, twórca wielu genialnych kaliskich budowli

Ignacy Franciszek Reinstein urodził się 3 czerwca 1792 roku w Sulzheim, zmarł 23 maja 1853 roku Kaliszu – polski architekt i grafik niemieckiego pochodzenia, przedstawiciel klasycyzmu. Kalisz zawdzięcza Reinsteinowi wiele genialnych budowli, które służą mieszkańcom Kalisza już prawie 200 lat.

Do ważniejszych projektów Franciszka Reinsteina należą:

most Kamienny w Kaliszu (1825–1826)

pałac Komisji Wojewódzkiej Kaliskiej (1823–1824)

Rogatka wrocławska w Kaliszu (1827–1828)

fabryka Beniamina Repphana w Kaliszu (1824–1825, 1827)

pałac Puchalskich w Kaliszu (1828–1831)

Franciszek Reinstein architekt
Most Aleksandryjski zwany później Kamiennym za sprawą obywateli kaliskich i Najjaśniejszego Aleksandra Cesarza opiekuna miasta w 1825 roku postawiony

Franciszek Reinstein architekt

Franciszek Reinstein
pałac Komisji Wojewódzkiej Kaliskiej

Dawny Pałac Gubernatorski to najbardziej okazały budynek klasycystyczny w Kaliszu. Obecnie jest siedzibą władz powiatu kaliskiego.

Pałac to jeden z najbardziej monumentalnych gmachów miasta pełniący do dziś rolę administracyjną. Ciekawostką jest to, że gmach posiadał centralne ogrzewanie, co było wówczas rozwiązaniem bardzo nowoczesnym. To kolejna budowla związana z osobą architekta Franciszka Reinsteina. Budynek od frontu ma kształt podkowy. Najsilniejszym akcentem parteru jest rozbudowana dekoracja dwóch niewielkich wejść. Na pierwszym piętrze znajdowały się dawniej apartamenty cesarskie. Pośrodku frontonu gmachu znajduje się balkon z tralkową balustradą.

Franciszek Reinstein architekt
Rogatka Wrocławska
Franciszek Reinstein architekt
rogatka

Budynek rogatki wrocławskiej ulokowany został przy ulicy Wrocławskiej. Powstał w latach 1827-1828 w oparciu o projekt, którego autorem jest Franciszek Reinstein. Budowla wzniesiona została na planie kwadratu w typie greckiej „templum in antis” tzn. wnętrze poprzedza ujęty przedłużeniem ścian bocznych, wgłębny portyk wsparty na czterech kolumnach doryckich z piaskowca, który tworzy elewację frotową. Trzy elewacje boczne są jednakowe – gładkie, płasko boniowane z prostokątnym oknem pośrodku. Sześcienna bryła budynku ma czterospadowy dach namiotowy, pokryty blachą. Jest to najbardziej klasyczny i surowy w formie budynek w stylu klasycystycznym w Kaliszu.

Franciszek Reinstein architekt

Franciszek Reinstein architekt
AD 2023

Fabryka Beniamina Repphana w Kaliszu – fabryka sukna w Kaliszu, na Warszawskim Przedmieściu, klasycystyczna, wzniesiona w latach 1824–1825 i 1827 według projektu Franciszka Reinsteina dla Beniamina Repphana, wpisana do rejestru zabytków w 1969.

Franciszek Reinstein architekt
pałac Puchalskiego
Franciszek Reinstein architekt
Franciszek Reinstein został pochowany na Cmentarzu Miejskim

inskrypcja na płycie nagrobnej Ignacego Franciszka Reinsteina

„WSPOMNIENIE CNÓT JEGO NIE ZATRZE NIGDY ŻALU W SERCACH NASZYCH
PRZECHODNIU SZANUJ JEGO PAMIĘĆ

źródło: https://www.kalisz.pl/dla-turysty/zabytki/palac-komisji-wojewodztwa-kaliskiego,1334
              https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-266900; https://pl.wikipedia.org/wiki/Fabryka_Beniamina_Repphana_w_Kaliszu; https://www.kalisz.pl/dla-turysty/zabytki/kamienica-puchalskiego,1332

zdjęcia udostępnili Mirosław Przędzik i Łukasz Zarębski

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.