secesja rodzina Szrajerów
kaliszanie,  O Kaliszu,  ulice, kamienice, podwórka

Dom Józefa Szrajera, architekta gubernialnego, kaliszanina

Józef Szrajer był właścicielem okazałej, secesyjnej kamienicy pod numerem 9 przy ul. Kościuszki, wybudowanej w 1905 roku. secesja rodzina Szrajerów

W tym domu na pierwszym piętrze (w oficynie) mieszkała rodzina Stillerów. Gustaw Stiller urodził się tu w 1930 roku i mieszkał z rodzicami do 1945 roku. Uciekł przed Armią Radziecką i w 1946 roku osiadł we Frankfurcie nad Menem. Zmarł na początku XXI wieku. Wspominał miasto i dom swojego dzieciństwa z wielką sympatią (za Mirosław Nagórny)

secesja rodzina Szrajerów

Kamienica z początku XX wieku, tzw. Dom Szrajera, murowany 3-piętrowy, płaskorzeźby na elewacji, kamienne balkony, szczyty z attykami, dach płaski

secesja rodzina Szrajerów

secesja, Szrajer

secesja rodzina Szrajerów

dom Szrajerów, secesja

secesja rodzina Szrajerów

secesja rodzina Szrajerów

secesja, rodzina Szrajerów

secesja rodzina Szrajerów

Źródło:
https://zyciekalisza.pl/artykul/rekonstrukcje-z-domu/619169

2 komentarze

  • Mirosław Nagórny

    W tym domu na pierwszym piętrze (w oficynie) mieszkała rodzina Stillerów. Gustaw Stiller urodził się tu w 1930 roku i mieszkał z rodzicami do 1945 roku. Uciekł przed Armią Radziecką i w 1946 roku osiadł we Frankfurcie nad Menem. Zmarł na początku XXI wieku. Wspominał miasto i dom swojego dzieciństwa z wielką sympatią.

  • Alicja

    Szkoda, że w artykule o kamienicy Szrajera nie znalazła sie fotografia lalek produkowanych przez fabrykę Szrajerów, pokazane lalki to współczesna chińszczyzna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.