pierniki Mystkowski Kaliszanka
kaliszanie,  O Kaliszu

tel. 407 Piekarnia Nowa Pierników i Biszkoptów Kazimierz Mystkowski Kalisz Główny Rynek Dom własny

Piekarnia Nowa Kazimierz Mystkowski znana później jako Kaliszanka

W Nowej Piekarni Mystkowskiego można było tutaj kupić różnego rodzaju chleby, bułki, rogaliki maślane oraz ciastka, baby, karmelki, nugat, cukry deserowe, czekoladowe pralinki, konfitury i marmolady oraz pierniki i biszkopty. Ale tego było jeszcze mało. W grudniu 1901 r. firma Mystkowskiego uroczyście zainaugurowała działalność specjalnego oddziału pierników

pierniki Mystkowski Kaliszanka piekarnia
Kazimierz Mystkowski 1871 1935

pierniki Mystkowski Kaliszanka piekarnia

W 1899 roku Kazimierz Mystkowski kupił on od Dariusza Dobrowolskiego Parową Fabrykę Biszkoptów i Pierników niedaleko kościoła franciszkanów (ul. św. Stanisława). Nowy właściciel zaczął energicznie zdobywać kaliski rynek. Obok sklepu głównego – działającego przy piekarni, a następnie w rynku – funkcjonowały dwie filie, przy Przedmieściu Wrocławskim i przy ul. Kanonickiej, w domu Herbicha.

W Nowej Piekarni Mystkowskiego można było tutaj kupić różnego rodzaju chleby, bułki, rogaliki maślane oraz ciastka, baby, karmelki, nugat, cukry deserowe, czekoladowe pralinki, konfitury i marmolady oraz pierniki i biszkopty. Ale tego było jeszcze mało. W grudniu 1901 r. firma Mystkowskiego uroczyście zainaugurowała działalność specjalnego oddziału pierników.

pierniki Mystkowski Kaliszanka piekarnia

Cukiernia i Piekarnia a między nimi sklep Mystkowskiego na Głównym Rynku 

pierniki Mystkowski Kaliszanka piekarnia

pierniki Mystkowskiego później Kaliszanka przedwojenne wyroby Mystkowskiego

pierniki Mystkowski Kaliszanka piekarnia

pierniki Mystkowski Kaliszanka piekarnia
budynek zniszczony w 1914 roku zdjęcie udostępnił Melchior Przybyłek

Po wojnie postawiono nową piekarnię. W kaliskim Archiwum Państwowym zachowały się projekty dla „Wielmożnej Bronisławy Marschel”, pokazujące fabrykę wraz z kamieni-cą. Dom o charakterystycznej wybrzuszonej fasadzie stoi dzisiaj pod adresem Śródmiejska 14. Cztery pilastry z jońskimi kapitelami (woluty) użyte w fasadzie niosą stylowy w formie komunikat mówiący o dostatku. Kazimierz Mystkowski został posłem Sejmu RP w najtrudniejszych pierwszych latach niepodległości (1919-22).

Spalone miasto kilkakrotnie zwracało się do swojego parlamentarzysty o pomoc przy szukaniu dodatkowych środków na odbudowę.

pierniki Mystkowski Kaliszanka piekarnia
zdjęcie autorstwa Marty Tomczyk

Po II wojnie światowej fabryka Mystkowskiego została upaństwowiona; z jej tradycji wyrosła Fa-bryka Pieczywa Cukierniczego „Kaliszanka” Sp. z o.o. Kaliszanka jest słynna z produkcji wafli czekoladowych GRZEŚKI i herbatników BeBe

źródło: https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/mystkowski-i-marschel-pieka-pierniki,34676

zdjęcia udostępnione przez Muzeum Osiakowskich i Iwonę Graczyk

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.