kaliszanie,  O Kaliszu

Benedykt Jerzy Dorys, kaliszanin, wybitny artysta fotografik, portrecista, fotograf mody, reportażysta

Benedykt Jerzy Dorys (właściwe nazwisko Rotenberg, 1901–1990) urodził się w Kaliszu, tam też kształcił się w szkole muzycznej. Dorys porzucił jednak karierę skrzypka, poświęcając się fotografii i przeprowadził się do Warszawy. W 1926 roku przyjęto go do Towarzystwa Miłośników Fotografii, a w roku 1929 otworzył atelier fotograficzne w Alejach Jerozolimskich. Po wojnie otworzył nowe atelier w Warszawie przy Nowym Świecie 29, gdzie znów powstawały portrety ludzi świata artystycznego. Zawitali tam: Julian Tuwim, Nina Andrycz, Zbigniew Herbert, Eugeniusz Bodo… Byli też znani kaliszanie – Maria Dąbrowska i oczywiście Tadeusz Kulisiewicz, przyjaciel Dorysa. Benedykt Dorys był jednym z założycieli i działaczem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Benedykt Dorys – portrety znanych osób

Benedykt Dorys portrety
Eugeniusz Bodo

Benedykt Jerzy Dorys portrety
Tadeusz Kulisiewicz
Benedykt Jerzy Dorys portrety
Nina Andrycz i Elżbieta Barszczewska
Benedykt Dorys portrety
Zbigniew Herbert
Hila Marcinkowska napisała: „Wiele osób napisało dziś o rocznicy urodzin Benedykta Dorysa.
Pisałam o nim wiele lat temu, kiedy dopiero odkopywano jego osobę z dołka niepamięci. Ale chyba warto, kilka kaliskich faktów, o nim przypomnieć.
Dorys to był pseudonim artystyczny.
Benedykt Rotenberg syn Maurycego i Anny z domu Wajchselfisz, zmienił oficjalnie nazwisko na Dorys, dopiero w 1946 r. (zrobił to w Kaliszu).
Po wojnie, wraz z żoną Haliną, wrócił do Kalisza i byli tu kilka miesięcy. Zarejestrowali się w Kaliskim Komitecie Żydowskim i zamieszkali przy ul. Sukienniczej 11.
Rotenberg, jako dziecko zbudował własny aparat fotograficzny, a jednymi z jego pierwszych zdjęć, były fotografie spalonego w 1914 r. Kalisza (miał wtedy 13 lat).
Jego wielką miłością była Kaliszanka, Halina z domu Pregier. Była utalentowaną pianistką. Ten związek był mezaliansem, ona panienka z bogatego domu, on syn zegarmistrza. Zamieszkali w Warszawie, ale często bywali u rodziny w Kaliszu. Halina wojnę przeżyła w Duszanbe, spotkali się dopiero w 1945 r.
Rotenberg jako dziecko wykonał wiele fotografii rodzinnego miasta. Widziałam tylko kilka z nich, resztę pochłonęła wojna”.

Kaliskie klimaty, kościół na Rypinku

Benedykt Dorys portrety

reportaż z Kazimierza nad Wisłą

Benedykt Dorys portrety Kazimierz

Benedykt Dorys portrety

Benedykt Dorys portrety Benedykt Dorys portrety Benedykt Jerzy Dorys portrety

Benedykt Jerzy Dorys reportaż z Kazimierza nad Wisłą

źródło: https://culture.pl/pl/tworca/benedykt-jerzy-dorysz
http://zasoby.msl.org.pl

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.