kaliszanie,  O Kaliszu

Maria Konopnicka poetka, pisarka, bajkopisarka, kaliszanka

Maria Konopnicka z Wasiłowskich (urodzona 23 maja 1842 w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 we Lwowie) – polska poetka, pisarka, nowelistka, bajkopisarka, emancypantka, krytyk, publicystka, tłumaczka, patriotka z Kaliszem związana od 1849 roku. Mieszkała w kamienicy zwanej Pałacem Puchalskich przy pl. Kilińskiego 4, aż do zamążpójścia w 1862 roku. W 1870 roku zadebiutowała na łamach „Kaliszanina” wierszem „W zimowy poranek”. Miastu, uznanemu za rodzinne poświęciła trzy utwory poetyckie: dwa zatytułowane „Kaliszowi” (1888 i 1907) i „Memu miastu” (1897).

W pałacu Puchalskich, w połowie XIX w., po przybyciu z Suwałk, mieszkała Marysia Wasiłowska (Konopnicka): autorka „Naszej szkapy”, „Sierotki Marysi” czy „Roty”. Przebywająca w latach 1849-1862 w Kaliszu, Maria Konopnicka przeżyła śmierć matki i pierwsze miłosne uniesienia. O pobycie Marii Konopnickiej w Kaliszu w pałacu Puchalskich informuje tablica na murze kamienicy. Staraniem kaliskiego koła Towarzystwa im. Marii Konopnickiej utworzono w pałacu Puchalskich, w roku 1980, Izbę Muzealną im. Marii Konopnickiej. Działalność izby nie ograniczała się tylko do muzealnej roli. Organizowano tu kaliskie poniedziałki literackie, a kaliscy aktorzy urządzali inscenizacje wybranych utworów poetki. W roku 1991 z przyczyn ekonomicznych izbę zamknięto.

Fotografie małżeństwa Marii i Jarosława Konopnickich

Tablica nieupamiętniająca ślub Marii z Wasiłowskich z Jarosławem Konopnickim, we wrześniu 1862 roku, w katedrze kaliskiej

Popiersie Marii Konopnickiej w Izbie Muzealnej im. Marii Konopnickiej

Stanisław Horno-Popławski z żoną przy projekcie pomnika Marii Konopnickiej, lata 60-te,
fotografia dzięki uprzejmości fundacji Take Care

Źródło:
https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/spoleczne/kalisz-poznaj-i-odkryj-na-nowo-,30560

zdjęcia udostępnione przez Kalisz dopisz swoją historię i Dwudziestolecie międzywojenne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.