Jerzy Rubiński
kaliszanie,  O Kaliszu,  wydarzenia

Jerzy Rubiński – kaliszanin, chórmistrz, dyrygent, nauczyciel, profesor, dziekan

Profesor Jerzy Rubiński zmarł 18 września 2007 roku w wieku 63 lat.Pochowany na cmentarzu Tynieckim w Kaliszu

Jerzy Rubiński

Dziekan kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Poznaniu. Od 1997 r. był profesorem tej uczelni, wielokrotnie był też członkiem Senatu UAM. W 2003 r. został wyróżniony odznaką ,,Zasłużony dla Miasta Kalisza” za sukcesy w przekształcaniu miasta w znaczący ośrodek życia akademickiego oraz zaangażowanie w sprawy kaliskiego samorządu. Jerzy Rubiński był absolwentem Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu i poznańskiej Akademii Muzycznej, wieloletnim nauczycielem kaliskich szkół, wykształcił wielu znakomitych chórmistrzów i dyrygentów szkolnych zespołów. Niezrównanie prowadził założone przez siebie chóry, w tym Akademicki Chór „Polifonia”, dyrygując ponad 200 koncertami w Polsce i zagranicą. Pełnił liczne funkcje społeczne i samorządowe, w latach 1998-2002 był Przewodniczącym Rady Miejskiej Kalisza.
Staraniem Profesora pozyskano fundusze na budowę nowego kompleksu uniwersyteckiego w Kaliszu, uwzględniającego, obok zapotrzebowania Uczelni, także oczekiwania i potrzeby kaliszan. Z tego względu znalazły się w nim m.in. nowoczesna biblioteka i sala koncertowa, z której korzysta Filharmonia Kaliska oraz inni organizatorzy przedsięwzięć kulturalnych i naukowych (dziś aula nosi imię profesora

Jerzy Rubiński
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z nauczycielem muzyki Jerzym Rubińskim

 26 maja 1944 roku w podkaliskim Rajskowie urodził się Jerzy Rubiński, absolwent a później nauczyciel muzyki w szkołach kaliskich oraz w Szkole Muzycznej w Kaliszu, Dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM.

Założyciel i dyrygent chórów, w tym Akademickiego Chóru Polifonia. Autor Śpiewnika dla chórów szkolnych.

Współzałożyciel Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza z ramienia którego był radnym a w latach 1998-2002 przewodniczącym Rady Miejskiej Kalisza. Wielokrotnie wyróżniany m.in. Odznaką Zasłużony dla Miasta Kalisza.

Zmarł 18 września 2007 roku pochowany jest na cmentarzu tynieckim. W kruchcie kościoła bł. Michała Kozala w osiedlu Winiary umieszczono tablicę poświęconą temu wybitnemu parafianinowi, imię prof. Rubińskiego nosi reprezentacyjna aula w nowym gmachu kaliskiego UAM.

Jerzy Rubiński

źródło:
https://kalisz.naszemiasto.pl/ludzie-jerzy-rubinski-nie-zyje/ar/c13-6734241

https://calisia.pl/10-lat-temu-odszedl-prof-jerzy-rubinski,6446
https://www.csw2020.com.pl/biogram/jerzy-rubinski/?fbclid=IwAR3ej5ziXBGCYiZFc5gFR2l_Jr6nPRVlNbcefK1qMOzFv2udvuXmiW5NRw0

https://zyciekalisza.pl/artykul/kalendarium-kaliskie/1559455

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.