kino Oaza
O Kaliszu

Kino Oaza SKYFALL ostatni seans filmowy

22 listopada 1908 roku powstało pierwsze w Kaliszu kino Oaza. Mieściło się w Alei Józefiny (Obecnie Aleja Wolności 15)

kino Oaza Aleja Wolności secesja

Właścicielem pokaźnej nieruchomości był Juda Rein syn Maurycego. Historia potraktowała go tak samo okrutnie jak niezliczone do dziś miliony Żydów. Krótko po wkroczeniu do Kalisza wojsk niemieckich, właścicieli kamienicy uwięziono, a ich mieniem zaczęła zarządzać nowa okupacyjna administracja. W podwórzu kamienicy przy Alei Wolności 15 działało kino Oaza, często określano mianem kinoteatru.

Tam po raz pierwszy kaliszanie doświadczyli magii kina. Ruchome obrazy wyświetlano w podwórzu kamienicy od 1908 roku. Pierwszy spektakl pokazano 22 listopada. Trzyczęściowy program wypełniło osiem krótkich filmów. Pokazano m.in. „Widoki z Lago-Maggiore”, komedie „W pracowni malarza” i „Przy telefonie” oraz dokumentalny film „Walka byka z tygrysem”

kino Oaza

kino Oaza
Kino Oaza
kino Oaza
kino Oaza

kino Oaza

W 1975 roku na ekrany wszedł film Jerzego Antczaka Noce i dnie. Uroczysta premiera odbyła się 23 września w Warszawie w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Tego samego dnia film wszedł na ekrany w całym kraju.

Dzień wcześniej w Kaliszu, w kinie „Oaza” odbyła się prapremiera. W ciągu 16 dni od premiery film Antczaka obejrzało milion widzów, a do roku 1989, aż 22 miliony.

kino Oaza

Od 1 listopada 2012 z krajobrazu Kalisza zniknęło Kino Apollo (dawniej OAZA). Ostatnie seanse filmowe to SKYFALL, Uprowadzona 2, Jesteś Bogiem. Kino pod marką HELIOS przy Aleja Wolności zostało przeniesione do Galerii Amber.

źródło:
https://zyciekalisza.pl/artykul/oaza-secesji/1422757

https://www.faktykaliskie.info/artykul/11590,poznaj-historie-kaliskich-kin

zdjęcia udostępnione przez Tomasza Dalinkiewicza, Piotra Sobolewskiego, Mirosława Przędzika i Tomasza Rakiecia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.