Alina Szapocznikow rzeźby – od socrealizmu do eksperymentu
Alina Szapocznikow rzeźby.
1,7 mln zł! Za taką kwotę wylicytowano rzeźbę Aliny Szapocznikow Przyjaźń Polsko-Radziecka na aukcji w Desa Unicum! Nie wiadomo, kto zdecydował się tyle zapłacić za dzieło Szapocznikow, ale podobno, jak podaje Gazeta Wyborcza, nabywca zrobił to z intencją przekazania rzeźby w długoletni depozyt Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Historia związana z pomnikiem jest nieprawdopodobna. Przez wiele lat rzeźba uchodziła za zaginioną. Do 1992 r. stała w holu głównym Pałacu Kultury, ale ówczesny dyrektor zdecydował się na pozbycie się pomnika. Na wiele lat słuch o niej zaginął. Aż do czasu, gdy w marcu ukazała się na wystawie przedaukcyjnej w Desa Unicum. 15 marca zarząd PKiN wysłał pismo, w którym domagał się „bezzwłocznego jej zwrotu w stanie niepogorszonym na rzecz właściciela – m. st. Warszawy”.
Sprawa trafiła do sądu, ale Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że „wniosek nie zasługuje na uwzględnienie i podlega oddaleniu”. Jednak na wniosek Zarządu PKiN rzeźbę przed aukcją zajął prokurator! Pomimo tego Desa nie odwołała licytacji, powołując się na decyzję sądu z 21 marca 2019 roku. Aukcja została przeprowadzona w trybie warunkowym, a o kwestii własności tej bezcennej rzeźby, dalej zdecyduje sąd.
Alina Szapocznikow tworząc swoje prace eksperymentowała z nowymi materiałami rzeźbiarskimi, gipsem z opiłkami żelaza, ołowiem i cementem plastycznym, poliestrem i poliuretanem.
Alina Szapocznikow – wybitna, ceniona na całym świecie rzeźbiarka, przed blisko stu laty urodziła się w Kaliszu. 33 rzeźby i 20 grafik z kolekcji Galerii Loevenbruck w Paryżu prezentuje Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Wyśmienitym dodatkiem jest portret rzeźbiarki autorstwa Wojciecha Fangora.
Źródło:
Zdjęcia prac Aliny Szapocznikow pochodzą z książki: ALINA. Prace Aliny Szapocznikow z kolekcji Galerii Loevenbruck w Paryżu
https://wyborcza.pl/7,75410,10308927,wielki-powrot-szapocznikow.html#S.related-K.C-B.1-L.3.zw
https://wyborcza.pl/7,75410,12640419,alina-szapocznikow-zdjela-z-siebie-skore.html
https://www.facebook.com/polskisocrealizm