PDT
O Kaliszu

Powszechny Dom Towarowy JANTAR – wszyscy kupowaliśmy w pedecie

PDT Jantar

PDT Jantar
Przed carskimi wrotami stał tutaj inny znany z historiografii budynek zwany przez kaliszan między nogami zdjęcie domu udostępniła Iwona Graczyk

Między Nogi. Na planie wyglądał jak para spodni, stąd też nazwa, która do niego przylgnęła: „Dom Między Nogi”. Budynek z kolumnowym portykiem stał narożnie – na rozwidleniu ówczesnych ul. Mariańskiej i Warszawskiej (dzisiaj Zamkowej).

Miejsce na interes doskonałe. Jeśli bowiem zapragniemy wskazać, gdzie w Kaliszu krzyżują się najważniejsze drogi, to będzie to adres św. Józefa 7.

cerkiew
Cerkiew pietropawłowska górowała w tym miejscu nad dachami domów przez lat przeszło 50

Miejsce, w którym wznosi się budynek byłego domu handlowego Jantar, przez stulecia było narzędziem w ręku posiadaczy tej nieruchomości. Budynek cerkwi został zburzony, a na jego miejscu zbudowano pierwszy w Kaliszu Powszechny Dom Towarowy.

PDT Jantar
Zaprojektowanie kaliskiego PDT polecono Marianowi Sulikowskiemu urodzonemu w 1916 r architektowi wykształconemu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej tworzącego w duchu socrealizmu

PDT Jantar

Drobnodetaliczny handel, w tym ten prowadzony w wówczas już zanikających sklepach kolonialnych, zaczął być tłamszony przez władzę ludową. Już podczas nadzwyczajnego plenum KC PZPR zwołanego w dniu 13 kwietnia 1947 r. Hilary Minc, minister przemysłu i handlu, ostro zaatakował sektor prywatny i spółdzielczy, jako przechwytujący dochody należne państwu. Postulowano upaństwowienie rynku i proklamowano kolejną bitwę. Tym razem o handel.

2 czerwca 1947 r. uchwalono trzy ustawy: w sprawie zwalczania drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym, o obywatelskich komisjach podatkowych i lustratorach społecznych oraz o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i budowlanych.

Ostatecznie handel detaliczny w całej Polsce przejęły powszechne domy towarowe (PDT). Te powołało do życia zarządzeniem ministra przemysłu i handlu z 29 listopada 1947 r.

PDT Jantar

Powszechny Dom Towarowy JANTAR

PDT Jantar PRL Kalisz Wielkopolska
piękny neon reklamowy PDT Poleca Dobrze Tanio zdjęcie udostępniła Anna Stoch

PDT Jantar

Przemiany ustrojowe sprawiły, że PDT stracił znacznie handlowe zastąpiony powstającymi jak grzyby po deszczu galeriami handlowymi.

zdjęcia z czasów budowy PDT udostępnił Stanisław Małyszko

źródło: https://zyciekalisza.pl/artykul/z-dziejow-kaliskiego/618460

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.