Powszechny Dom Towarowy JANTAR – wszyscy kupowaliśmy w pedecie
PDT Jantar
Między Nogi. Na planie wyglądał jak para spodni, stąd też nazwa, która do niego przylgnęła: „Dom Między Nogi”. Budynek z kolumnowym portykiem stał narożnie – na rozwidleniu ówczesnych ul. Mariańskiej i Warszawskiej (dzisiaj Zamkowej).
Miejsce na interes doskonałe. Jeśli bowiem zapragniemy wskazać, gdzie w Kaliszu krzyżują się najważniejsze drogi, to będzie to adres św. Józefa 7.
Miejsce, w którym wznosi się budynek byłego domu handlowego Jantar, przez stulecia było narzędziem w ręku posiadaczy tej nieruchomości. Budynek cerkwi został zburzony, a na jego miejscu zbudowano pierwszy w Kaliszu Powszechny Dom Towarowy.
Drobnodetaliczny handel, w tym ten prowadzony w wówczas już zanikających sklepach kolonialnych, zaczął być tłamszony przez władzę ludową. Już podczas nadzwyczajnego plenum KC PZPR zwołanego w dniu 13 kwietnia 1947 r. Hilary Minc, minister przemysłu i handlu, ostro zaatakował sektor prywatny i spółdzielczy, jako przechwytujący dochody należne państwu. Postulowano upaństwowienie rynku i proklamowano kolejną bitwę. Tym razem o handel.
2 czerwca 1947 r. uchwalono trzy ustawy: w sprawie zwalczania drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym, o obywatelskich komisjach podatkowych i lustratorach społecznych oraz o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i budowlanych.
Ostatecznie handel detaliczny w całej Polsce przejęły powszechne domy towarowe (PDT). Te powołało do życia zarządzeniem ministra przemysłu i handlu z 29 listopada 1947 r.
Powszechny Dom Towarowy JANTAR
Przemiany ustrojowe sprawiły, że PDT stracił znacznie handlowe zastąpiony powstającymi jak grzyby po deszczu galeriami handlowymi.
zdjęcia z czasów budowy PDT udostępnił Stanisław Małyszko
źródło: https://zyciekalisza.pl/artykul/z-dziejow-kaliskiego/618460