Teatr Bogusławskiego
O Kaliszu

Na nowe stulecie Nowy Teatr Miejski w Kaliszu

24 lipca 1900 otwarto nowy Teatr Miejski w Kaliszu im. Bogusławskiego

Teatr Bogusławskiego, Teatr Miejski w Kaliszu

Pierwszy drewniany budynek teatru wzniesiony przez Bogusławskiego w 1801 roku rozpadł się po 15 latach. W latach 30. XIX wieku Teatr Miejski w Kaliszu odbudowano w jego współczesnym miejscu, jednak spłonął on w pożarze miasta w kwietniu 1858 roku. Ponad 40 lat przedstawienia odbywały się w zaadaptowanej do tego celu ujeżdżalni, a później w prowizorycznym, drewnianym teatrze zimowym. W latach 1896–1900 wzniesiono neorenesansowy gmach teatru według projektu Józefa Chrzanowskiego. Budynek został spalony przez Niemców w czasie burzenia Kalisza w 1914.

24 lipca 1900 roku, w sto lat od założenia fundamentów pod pierwszy budynek Wojciecha Bogusławskiego, 24 lipca 1914 roku otwiera swoje podwoje nowy teatr, ulokowany – tradycyjnie już – na końcu Alei Józefiny.

Wspaniały gmach, wzniesiony według projektu inżyniera Józefa Chrzanowskie­go, pod względem architektonicznym imitujący styl neorenesansowy, wyposażono w najnowszą maszynerię oraz instalacje gazo­wą i wodociągową. Z Wiednia sprowadzono krzesła dla 486 widzów, w Berlinie zaś zakupiono kryształowy żyrandol.

Inżynier gubernialny Józef Chrzanowski nie tylko wykonał plan teatru, ale każdy szczegół własną ręką rysował, kierując budową do końca, dobrawszy sobie do pomocy w budowie najzdolniejszych mistrzów w Kaliszu.

Oto ich spis:  1) murarskie roboty wykonał Józef Piasecki, mający do pomocy poliera M. Plotte; 2) ciesielskie roboty A. Bogdan przy pomocy poliera I. Zielińskiego; prace sztukatorskie przypadły w udziale Florianowi Harnyszowi, a modelarskie Janowi Wojtasiakowi, umyślnie sprowadzonemu z Warszawy; 4) stolarskie roboty roz­dzielili między siebie B. Helmajster i I. Kaust 5) roboty blacharskie wykonał A. Frantzke; 6) roboty ślusarskie wykonali Alfred Milkę, K. Wegner i W. Kulisiewicz; 7) kamieniarskie bracia W. i K. Gintrowie; 8) malarskie Sznel i W. Jasiak 9) drenarskie P. Kroczyński; 10) tapicerskie R. Szmidt; 11) szklarskie  J. Rott.

Teatr Bogusławskiego, Teatr Miejski w Kaliszu

30 lipca 1914 roku kurtyna w kaliskim teatrze opadła po raz ostatni. Po zbombardowaniu miasta w początku sierpnia przez Niemców z teatru zostały tylko wypalone mury. Dokonał się krótki żywot z takim trudem i niemałym nakładem kosztów wystawionego gmachu.

Teatr Bogusławskiego, Teatr Miejski w Kaliszu

W 1920 roku przystąpiono do odbudowy gmachu. Prace trwały lat 16, a realizowany był projekt architekta Czesława Przybylskiego. W 1936 roku oddano budynek w obecnym kształcie, któremu w paź­dzierniku 1936 roku nadano imię Wojciecha Bogusławskiego.

Teatr Bogusławskiego, Teatr Miejski w Kaliszu
Teatr Miejski w Kaliszu w budowie

Teatr Bogusławskiego, Teatr Miejski w Kaliszu

źródło:

Joanna Chojka Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Wydawnictwo Sztuka i Rynek

https://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/fotoplastikon-biografia-architekta-na-pograniczu-pustki-jozefa-chrzanowskiego-zycie-i-smierc-w-kaliszu/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr_im._Wojciecha_Bogus%C5%82awskiego_w_Kaliszu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.