cmentarze,  O Kaliszu,  ulice, kamienice, podwórka

Ulica Górnośląska ma już 100 lat

Ulica Górnośląska ma już 100 lat – spacer od Rogatki do Podmiejskiej główną arterią miasta

W listopadzie 1976 roku rzeźbę „Ikar” Józefa Petruka z Poznania, wzniesiono na skwerze niedaleko dworca PKS przy zbiegu ul. Dworcowej i Górnośląskiej.

Pizzeria Tutti Santi

Dawna wodociągowa wieża ciśnień z 1937 roku, wysokość 27 metrów, obecnie Ośrodek Kultury Plastycznej w Kaliszu „Wieża Ciśnień”.

Zegar podarowany miastu przez WSK z okazji XXX-lecia PRL.

Górnośląska 76a – Hala targowa „Pod zegarem” u zbiegu ulic Serbinowskiej i Górnośląskiej w Kaliszu. Powstała w 1999 roku na placu po byłym targowisku miejskim. Wybudowali ją kupcy handlujący na zlikwidowanych stoiskach starego ryneczku.

Górnośląska 80 – Oddział Banku PKO Bank Polski zbudowany w latach 1990-1994 według projektu Zbigniewa Nowaka i Włodzimierza Podonowskiego.

Osiedle KALINIEC 1957-1968, architekt Zygmunt Lutomski, blisko 2000 mieszkań w blokach czteropiętrowych i trzypiętrowych

Górnośląska 10, dom z 1959 roku, modernizm, frontowa ściana posiada charakterystyczne dla budownictwa włoskiego długie balkony, z których są wejścia do poszczególnych mieszkań. Na parterze Cafe Karafka.

Cmentarz grecko-prawosławny w Kaliszu (Grecka Góra) – cmentarz prawosławny w Kaliszu, na Czaszkach, założony w 1786, jeden z najstarszych polskich cmentarzy, pomnik sztuki sepulkralnej wpisany do rejestru zabytków w 1996.

źródło:
Kaczmarek A.: Dzieje kaliskich ulic, Towarzystwo Miłośników Kalisza, Kalisz 2002,
Inwentaryzacja krajoznawcza Polski. Tom.13, PTTK, Warszawa 1990

 

One Comment

  • Pyrgus

    W budynku PKO była kiedyś fontanna, co na mnie robiło wielkie wrażenie 🙂 (stoją po 2 godziny w kolejce do kasy). Teraz fontanny nie ma, kolejek na szczęście też nie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.