Jan Ptaszyn Wróblewski
kaliszanie,  O Kaliszu

Jan Ptaszyn Wróblewski – muzyk, saksofonista, kompozytor, kaliszanin

Jan Ptaszyn Wróblewski (27 marca 1936 – 7 maja 2024)

Jan Ptaszyn Wróblewski

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się w Kaliszu 27 marca 1936 roku. Mieszkał przy ulicy Pułaskiego. Babka Jana Ptaszyna Wróblewskiego była przemytniczką, a potem kapitalistką trzęsącą połową miasta. Ojciec, wzięty prawnik, był uważany za jednego z najlepszych w Wielkopolsce.

pawelliszewskiinfo

Uczył się w kaliskiej Szkole Podstawowej nr 4 im. Elizy Orzeszkowej. W 1952 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. Równolegle do nauki w liceum kształcił się w Podstawowej Szkole Muzycznej w Kaliszu, gdzie uczył się gry na fortepianie i klarnecie. W tym czasie grał w kaliskim zespole jazzu tradycyjnego „Ładne Kwiatki”.

Jan Ptaszyn Wróblewski

Ostatni koncert – pożegnanie z Kaliszem

Babka Jana Ptaszyna Wróblewskiego była przemytniczką, a potem kapitalistką trzęsącą połową miasta. Ojciec, wzięty prawnik, był uważany za jednego z najlepszych w Wielkopolsce.
ulotka reklamująca koncert Jana Ptaszyna w Kaliszu

Karierę rozpoczynał w 54-tym roku prowadząc studenckie zespoły taneczne w Poznaniu, w których gra na fortepianie i klarnecie. Za profesjonalny debiut na jazzowej scenie uważa występ na I-szym Festiwalu Jazzowym w Sopocie 1956 z legendarnym Sekstetem Komedy. Pozostał w tym zespole do końca jego istnienia, tj. do końca 57-go roku grając na klarnecie i barytonie a od jesieni 57 już niemal wyłącznie na tenorze.
Jan Ptaszyn Wróblewski

Prowadził zainicjowany w 70-tym roku przez Program III Polskiego Radia cotygodniowy magazyn „Trzy kwadranse jazzu” nadawany do dziś,  w każdą środę o godz. 22:05.

źródło: https://ptaszyn.com/biografia/; https://www.last.fm/pl/music/Jan+Ptaszyn+Wr%C3%B3blewski/+wiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.