Jan Ptaszyn Wróblewski Festiwal Pianistów Jazzowych
kaliszanie,  O Kaliszu

Jan Ptaszyn Wróblewski – muzyk, saksofonista, kompozytor, kaliszanin

Share 424

Jan Ptaszyn Wróblewski (27 marca 1936 – 7 maja 2024). 29 marca 2025 roku odbędzie się pierwsza odsłona #kaliszptaszynfest https://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/kalisz-ptaszyn-fest/

Rozmowa Roberta Kucińskiego z JPW w studiu nagrań Radia Centrum 1995 rok zdjęcie udostępnił Arek Fotofela
LRM 20250329 181101

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się w Kaliszu 27 marca 1936 roku. Mieszkał przy ulicy Pułaskiego. Babka Jana Ptaszyna Wróblewskiego była przemytniczką, a potem kapitalistką trzęsącą połową miasta. Ojciec, wzięty prawnik, był uważany za jednego z najlepszych w Wielkopolsce.

Kamienica w której mieszkał Ptaszyn

Uczył się w kaliskiej Szkole Podstawowej nr 4 im. Elizy Orzeszkowej. W 1952 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. Równolegle do nauki w liceum kształcił się w Podstawowej Szkole Muzycznej w Kaliszu, gdzie uczył się gry na fortepianie i klarnecie. W tym czasie grał w kaliskim zespole jazzu tradycyjnego „Ładne Kwiatki”.

mural na ulicy Cmentarnej

Przez wiele dziesięcioleci (od 1970 roku) kolejnym fanom jazzu tajniki tej sztuki przybliżał Jan Ptaszyn Wróblewski, Mistrz saksofonu i radiowego mikrofonu. Jak nikt inny potrafił opowiadać o muzyce, łącząc erudycję, poczucie humoru i charakterystyczny sposób mówienia. Ostatnią audycję wyemitowano dzień przed śmiercią JPW. Zmarł w 7 maja 2024 roku w Warszawie.

13 kwietnia Jan Ptaszyn Wróblewski zagrał ostatni koncert W Kaliszu.

ulotka reklamująca koncert Jana Ptaszyna w Kaliszu
Mural na Cmentarnej

Karierę rozpoczynał w 54-tym roku prowadząc studenckie zespoły taneczne w Poznaniu, w których gra na fortepianie i klarnecie. Za profesjonalny debiut na jazzowej scenie uważa występ na I-szym Festiwalu Jazzowym w Sopocie 1956 z legendarnym Sekstetem Komedy. Pozostał w tym zespole do końca jego istnienia, tj. do końca 57-go roku grając na klarnecie i barytonie a od jesieni 57 już niemal wyłącznie na tenorze.

Prowadził zainicjowany w 70-tym roku przez Program III Polskiego Radia cotygodniowy magazyn „Trzy kwadranse jazzu” nadawany do dziś,  w każdą środę o godz. 22:05.

źródło: https://ptaszyn.com/biografia/; https://www.last.fm/pl/music/Jan+Ptaszyn+Wr%C3%B3blewski/+wiki

https://www.facebook.com/Jan.Ptaszyn.Wroblewski.official.site

Share 424

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Exit mobile version