Pułaskiego street
O Kaliszu,  ulice, kamienice, podwórka

Ulica Pułaskiego – może być piękniej.

Ulica Pułaskiego ma wielki potencjał. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie, ulica zmienia się 🙂

„Spacerując ulicą Pułaskiego starałam się zobaczyć tę ulicę w inny sposób niż zwykle. Chciałam poznać bliżej jej historię i wyobrazić sobie jak żyli tutaj dawniej ludzie. Kamienice są przepiękne, ale zniszczył je czas i są dość zaniedbane. Starałam się skupić moją uwagę na przepięknej architekturze, która ma charakter eklektyczny, czyli łączącej w jednej budowli często niezgodne ze sobą elementy wybranych różnych stylów architektonicznych.” – cyt za calisia.pl

Pułaskiego street

Pułaskiego street

Widziałem domy o milionach okien
A w każdym oknie czaił się ból
Widziałem twarze, miliony twarzy
Miliony masek do milionów ról
…..
Jeszcze będzie przepięknie |
Jeszcze będzie normalnie |
Jeszcze będzie przepięknie

Pułaskiego street

Charakterystyczne są „podwórza- studnie” czyli takie, które otoczone są ze wszystkich stron wysokimi budynkami. Sprawiają wrażenie jakbyśmy znajdowali się w studni. Na jednym z podwórek możemy zauważyć ozdobne wazy oraz nieliczne okna z witrażami.

Pułaskiego street  Pułaskiego street  Pułaskiego street  Pułaskiego street  Pułaskiego street  Pułaskiego street  Pułaskiego street  Drzwi wielu kamienic są wykonane w stylu secesyjnym. Styl panujący na przełomie XIX – XX wieku, charakteryzuje się płynną linią. Możemy zauważyć wiele ornamentów kwiatowych, motywy polnych kwiatów : bratki, kaczeńce. Na jednej z kamienic widnieje maszkaron secesyjny czyli rzeźbiarski detal architektoniczny w formie wykrzywionej ludzkiej twarzy. W jego ustach znajduje się okienko.

Pułaskiego street

Drzwi wielu kamienic są wykonane w stylu secesyjnym. Styl panujący na przełomie XIX – XX wieku, charakteryzuje się płynną linią. Możemy zauważyć wiele ornamentów kwiatowych, motywy polnych kwiatów. Na jednej z kamienic widnieje maszkaron secesyjny czyli rzeźbiarski detal architektoniczny w formie wykrzywionej ludzkiej twarzy. W jego ustach znajduje się okienko.

Pułaskiego street

na ulicy Pułaskiego montowano gazowe latarnie

Źródło: https://calisia.pl/ulica-pulaskiego-jakiej-nie-znamy-,27289

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.