Jan Ptaszyn Wróblewski Festiwal Pianistów Jazzowych
kaliszanie,  O Kaliszu

Jan Ptaszyn Wróblewski – muzyk, saksofonista, kompozytor, kaliszanin

Jan Ptaszyn Wróblewski (27 marca 1936 – 7 maja 2024). 29 marca 2025 roku odbędzie się pierwsza odsłona #kaliszptaszynfest https://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/kalisz-ptaszyn-fest/

Jan Ptaszyn Wróblewski
Rozmowa Roberta Kucińskiego z JPW w studiu nagrań Radia Centrum 1995 rok zdjęcie udostępnił Arek Fotofela

Jan Ptaszyn Wróblewski

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się w Kaliszu 27 marca 1936 roku. Mieszkał przy ulicy Pułaskiego. Babka Jana Ptaszyna Wróblewskiego była przemytniczką, a potem kapitalistką trzęsącą połową miasta. Ojciec, wzięty prawnik, był uważany za jednego z najlepszych w Wielkopolsce.

Jan Ptaszyn Wróblewski
Kamienica w której mieszkał Ptaszyn

Uczył się w kaliskiej Szkole Podstawowej nr 4 im. Elizy Orzeszkowej. W 1952 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. Równolegle do nauki w liceum kształcił się w Podstawowej Szkole Muzycznej w Kaliszu, gdzie uczył się gry na fortepianie i klarnecie. W tym czasie grał w kaliskim zespole jazzu tradycyjnego „Ładne Kwiatki”.

Jan Ptaszyn Wróblewski
mural na ulicy Cmentarnej

Przez wiele dziesięcioleci (od 1970 roku) kolejnym fanom jazzu tajniki tej sztuki przybliżał Jan Ptaszyn Wróblewski, Mistrz saksofonu i radiowego mikrofonu. Jak nikt inny potrafił opowiadać o muzyce, łącząc erudycję, poczucie humoru i charakterystyczny sposób mówienia. Ostatnią audycję wyemitowano dzień przed śmiercią JPW. Zmarł w 7 maja 2024 roku w Warszawie.

13 kwietnia Jan Ptaszyn Wróblewski zagrał ostatni koncert W Kaliszu.

Jan Ptaszyn Wróblewski
ulotka reklamująca koncert Jana Ptaszyna w Kaliszu
Jan Ptaszyn Wróblewski
Mural na Cmentarnej

Karierę rozpoczynał w 54-tym roku prowadząc studenckie zespoły taneczne w Poznaniu, w których gra na fortepianie i klarnecie. Za profesjonalny debiut na jazzowej scenie uważa występ na I-szym Festiwalu Jazzowym w Sopocie 1956 z legendarnym Sekstetem Komedy. Pozostał w tym zespole do końca jego istnienia, tj. do końca 57-go roku grając na klarnecie i barytonie a od jesieni 57 już niemal wyłącznie na tenorze.

Prowadził zainicjowany w 70-tym roku przez Program III Polskiego Radia cotygodniowy magazyn „Trzy kwadranse jazzu” nadawany do dziś,  w każdą środę o godz. 22:05.

źródło: https://ptaszyn.com/biografia/; https://www.last.fm/pl/music/Jan+Ptaszyn+Wr%C3%B3blewski/+wiki

https://www.facebook.com/Jan.Ptaszyn.Wroblewski.official.site

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.