stary cmentarz żydowski w Kaliszu
cmentarz,  O Kaliszu

Cmentarz żydowski w Kaliszu na Czaszkach

stary cmentarz żydowski w Kaliszu

9 marca 1287 roku Rypinus, syn rycerza Jaśka sprzedał kaliskim Żydom wzgórze, na którym założono później cmentarz żydowski. Miejsce to nazywano żydowską górką albo Czaszkami.

Cmentarz pełnił funkcje grzebalne nieprzerwanie aż do czasów II wojny światowej. Należał do najstarszych nekropolii żydowskich na ziemiach polskich

stary cmentarz żydowski w Kaliszu
Stary cmentarz żydowski w Kaliszu zaznaczony jest na planie Miasta KALISZA według układu rewizora pomiarów Bronisława Bukowińskiego wydanym staraniem Wincentego Borettiego i Stanisława Greave 1911

stary cmentarz żydowski w Kaliszu

stary cmentarz żydowski w Kaliszu

stary cmentarz żydowski w Kaliszu

stary cmentarz żydowski w Kaliszu

stary cmentarz żydowski w Kaliszu
ogrodzenie starego cmentarza żydowskiego

stary cmentarz żydowski w Kaliszu

Cmentarz został zniszczony doszczętnie w okresie okupacji niemieckiej podczas II Wojny Światowej. W latach czterdziestych XX wieku Niemcy rękoma angielskich jeńców usunęli liczące setki lat macewy. Cześć z nich wykorzystali do wyłożenia skarpy rzecznej Kanału Rypinkowskiego na odcinku od Mostu Reformackiego do kina „Apollo” i Prosny, część posłużyła do obmurowania zakonu oo. Franciszkanów na Kazimierzowskiej. Macewy wykorzystano także do budowy schodów w więzieniu na Łódzkiej. Inne okupanci potłukli, a następnie użyli do utwardzenia ulicm.in obecnej ul. Kościuszki albo Złotej

stary cmentarz żydowski w Kaliszu macewy stary cmentarz żydowski w Kaliszu

W latach 80. XX w. Fundacja Nissenbaumów wydobyła nagrobki z brzegów skarpy. Po wielu perypetiach macewy i ich fragmenty przewiezione zostały na teren nowego cmentarza przy ul. Podmiejskiej.

W latach 60. XX wieku na części terenu zajmowanego przed wojną przez cmentarz powstało osiedle mieszkaniowe, stacja Pogotowia Ratunkowego oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla młodzieży niepełnosprawnej.

stary cmentarz żydowski w Kaliszu Magen Avraham
Grób Magen Avrahama Abraham Gombiner jednego z najważniejszych światowych rabinów prowizoryczny nagrobek
stary cmentarz żydowski w Kaliszu
Magen Avrahama spoczywa na ponad osiemsetletnim cmentarzu żydowskim w Kaliszu
stary cmentarz żydowski w Kaliszu
wizyta cadyków na grobie Magen Avrahama Abraham Gombiner jednego z najważniejszych światowych rabinów

Miejsce to ma niezwykłe znaczenie dla wyznawców judaizmu na całym świecie, albowiem spoczywają tutaj prochy wielu wybitnych świętych mężów i rabinów. Minęły 22 lata, zanim udało się tę ugodę wypracować i podpisać. Myślę, że to bardzo ważny i dobry dzień dla Kalisza.

18 maja 2022 roku, przed Komisją Regulacyjną w Warszawie, podpisana została ugoda w sprawie najstarszego cmentarza żydowskiego w Polsce (Kalisz). Zakończono w ten sposób, po 22 latach, problem zwrotu własności terenu cmentarza.

Prezydent Krystian Kinastowski pytany przez „Wyborczą” potwierdził, że miasto sfinansuje budowę lapidarium i ohel rabina Gombinera: – Miasto zobowiązało się upamiętnić m.in. rabina. Stworzymy tam w porozumieniu z przedstawicielami gminy lapidarium, gdzie wyeksponujemy stare macewy zgrupowane na nowym cmentarzu, a także kolejne, które cały czas w różnych miejscach odnajdujemy. Stare macewy wrócą na stary cmentarz żydowski w Kaliszu.

źródło: https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/51,181359,28467508.html?i=0

zdjęcia udostępniła Hila Marcinkowska oraz R,SŚciesiek

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.