Albert Nestrypke architekt
O Kaliszu,  ulice, kamienice, podwórka

Złoty Róg

Złoty Róg (zdjęcie udostępnione przez Krystynę Pawelec)

Złoty Róg w Kaliszu, czyli skwer znajdujący się na skrzyżowaniu ul. Śródmiejskiej z Aleją Wolności. Na kilka lat przed I wojną światową budynek przy zbiegu alei i Wrocławskiej (obecnie Śródmiejska) był własnością żydowskiego małżeństwa Beili i Wolfa Oppenheimów.

 

Złoty róg Kalisz
zdjęcie udostępnił Piotr Rondalski

W kamienicy mieściły się sklepy i biuro znanego kaliskiego rejenta Młynarskiego. Wtedy też na pierwszym piętrze, zapewne w dawnej sali balowej, pojawiło się nieznane z nazwy kino. Sierpień 1914 r. Właścicielami wypalonych murów stają się bardzo liczni sukcesorzy Beili i Wolfa. To na ich polecenie w 1919 r. znany kaliski architekt, Albert Nestrypke, opracowuje plan okazałej trzypiętrowej kamienicy. Niestety nad miejscem wydaje się ciążyć przekleństwo. Rodzina nie ma wystarczających pieniędzy, aby w pełni zrealizować ambitne plany. Wobec tego zwraca się do Magistratu m. Kalisza o łaskawe zezwolenie na zakończenie rozpoczętej budowy jednym piętrem.

Złoty Róg Kalisz

Złoty róg Kalisz

zdjęcie udostępnione przez Joannę Plotę

Sklep Salomona Herszkowicza, czyli jak powstała nazwa na tle starannie odbudowanego miasta budynek raził przypadkowością. W kamienicy mieściła się drukarnia Szoela Katza i zapomniane już sklepy m.in. Optyk, Stella i Siła. Sławę wszystkich firm przyćmił sklep kolonialny Złoty Róg Salomona Herszkowicza. Pomysłowy właściciel zachwalał swój handel kuszącym szyldem – rogiem obfitości z wysypującymi się smakowitościami. Czy za sprawą znakomitego zaopatrzenia, czy też prostoty pomysłu Herszkowicza, to właśnie od jego sklepu kaliszanie ochrzczą miejsce Złotym Rogiem. Nazwa nigdy nie została zatwierdzona przez władze miasta.

Złoty róg Kalisz

Złoty róg Kalisz

Złoty róg Kalisz

Złoty róg Kalisz

zdjęcia udostępnione przez Mirosława Przędzika

Złoty Róg Kalisz
zdjęcie udostępniła Agnieszka Niedzielska

W latach pięćdziesiątych wcześniej w kamienicy przejętej przez zarząd państwowy lokuje się sklep MHD nr 40 (Miejski Handel Detaliczny) będzie nosić nazwę Wzorcowy. Romuald Grzelak Składnica Harcerska była tam do wyburzenia budynków w latach 70. Były w niej mundurki harcerskie, sprzęt biwakowy itp, ale też zestawy modelarskie, kolejki Bico i plastikowe modele do sklejania z NRD.

Złoty Róg Kalisz

Złoty róg Kalisz

Sklep okaże się pierwszą w Kaliszu placówką samoobsługową. W latach 70. gmach zostaje zburzony, a jego miejsce zajmie pusty plac z widokiem na nagie ściany sąsiednich budowli. Zagłada domu Oppenheimów dokonała się.

źródło: https://zyciekalisza.pl/artykul/zloty-rog-niewykorzystanych/619698

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.