O Kaliszu,  ulice, kamienice, podwórka,  zabytki

Więzienie na Łódzkiej – życie więźniów

Więzienie na Łódzkiej – życie więźniów

O trudnej historii Polski wciąż przypominają mury dawnych więzień. Gdzie niepokornych patriotów zamykały władze carskie, a gdzie hitlerowski okupant ? Gdzie trafiali drobni złodziejaszkowie, gdzie mordercy, a gdzie rabusie? A gdzie przetrzymywali więźniów komuniści?Więźniami byli mężczyźni i kobiety, osoby młodociane, tymczasowo zatrzymani, śledczy i skazani na pozbawienie wolności, przestępcy kryminalni i uznani za politycznych. Pseudoromański budynek kaliskiego więzienia wzniesiony został w 1844 roku wg projektu architektów Henryka Marconiego i Franciszka Tournelle. Dwupiętrowy, podpiwniczony budynek więzienia otoczony został murem ze strażnicami i bramą ujętą w półkolumny, która połączona jest krytym przejściem z niewielkim budynkiem administracyjnym. 

zdjęcia z portalu FotoPolska

Z końcem listopada 2015 roku kończy działalność Zakład Karny w Kaliszu, a w 2020 roku budynek przejęła Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Źródło: http://sw.gov.pl/assets/20/64/08/4fb6a58e6b52d1893046a8b9853c575a592e26f1.pdf

 

 

 

2 komentarze

 • w

  Dlaczego miasto nie chce zrobić z tego obiektu atrakcji turystycznej i do tej pory tego nie zrobiło?
  Przecież za przysłowiowe 5zł, było by tutaj na pewno wielu, którzy chcieli by się zderzyć z historią, która tak naprawdę była i żyła w tym miejscu jeszcze wczoraj…
  Trzeba umieć korzystać z tego co nam zostawiono. Na całym świecie takie miejsca to swoisty magnez, wbrew pozorom ludzie chcą oglądać takie miejsca…

 • Fifi

  Miejsce nieczynne ale bedac na wystawie galerii bezdomnych mimo ze nie było tam więźniów miejsce ma swoja duszę w jakiś sposób żyje te napisy na scianach te cytaty które pisali więźniowie….
  Złote myśli naprawde robi wrażenie
  Nie jedna osoba odwiedzilaby z chęcią takie miejsce oczywiscie jako osoba zwiedzajaca

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.