O Kaliszu,  sport

Kaliskie Towarzystwo Kolarskie i najstarszy tor kolarski w Polsce

Kaliskie Towarzystwo Kolarskie –  tor kolarski

7 sierpnia 1927 roku oficjalnie otwarto Stadion Sportowy w Kaliszu, pierwszy tego typu profesjonalny obiekt w grodzie nad Prosną. Obecnie nosi on nazwę Stadionu Miejskiego i wchodzi w struktury Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji, służąc kolarzom KTK oraz piłkarzom KKS. Stadion przy Wale Matejki 2, na który wjeżdża się od ulicy Sportowej, posiada obecnie liczący 500 metrów tor kolarski, jeden z najstarszych w kraju, oraz boisko piłkarskie. Był on miejscem wielu prestiżowych zawodów, również w innych dyscyplinach, między innymi lekkiej atletyce, boksie i piłce siatkowej, a także występów artystycznych. Na stadion można również wejść od strony Parku Miejskiego.

Kaliskie Towarzystwo Kolarskie tor kolarski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obiekt od momentu uruchomienia przechodził wiele zmian. Pierwszy poważny remont miał miejsce w 1955 roku, gdy wzniesiono budynek administracyjno-gospodarczy oraz naprawiono sam tor i trybuny. Kolejna modernizacja przeprowadzona została w 1968 roku i wynikała z organizacji w Kaliszu w następnym roku Centralnej Spartakiady Młodzieży w kolarstwie torowym. Zawody na kaliskim torze musiano uznać za sukces, bo w 1971 roku zorganizowano ich drugą edycję.

Kaliskie Towarzystwo Kolarskie tor kolarski

Kaliskie Towarzystwo Kolarskie dawniej funkcjonowało pod nazwą Towarzystwo Cyklistów w Kaliszu. Tor przy Wale Matejki nie był pierwszym torem kolarskim w Kaliszu. Nalpierw powstał w Noskowie. Obiekt miał nawierzchnię ziemną. Pierwsze zawody na nim odbyły się latem 1892 roku. Drugi drewniany tor, istniał między dzisiejszymi ulicami Częstochowską i Bankową. Na nim trenowali kolarze zrzeszeni w Towarzystwie Cyklistów

Kaliskie Towarzystwo Kolarskie tor kolarski

 

Kaliskie Towarzystwo Kolarskie tor kolarski

Kaliskie Towarzystwo Kolarskie tor kolarski

Tor kolarski na stadionie miejskim w Kaliszu był świadkiem wielu imprez. Kaliskie Towarzystwo Kolarskie organizowało wiele znaczących wydarzeń sportowych. Zaraz po otwarciu obiektu do Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie trenował tutaj Jerzy Koszutski. Podczas olimpijskich zawodów awansował do ćwierćfinału sprintu, ustanawiając przy okazji rekord Polski.

Kaliskie Towarzystwo Kolarskie tor kolarski

Obiekt, dzięki zamontowaniu oświetlenia, zyskał możliwość rozgrywania zawodów po zmroku. W 1973 roku wyremontowano otoczenie toru na potrzeby finiszu czasówki Pleszew-Kalisz, kończącej XXX Tour de Pologne.
Kaliskie Towarzystwo Kolarskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejna modernizacja przeprowadzona została w 1968 roku i wynikała z organizacji w Kaliszu w następnym roku Centralnej Spartakiady Młodzieży w kolarstwie torowym. Zawody na kaliskim torze musiano uznać za sukces, bo w 1971 roku zorganizowano ich drugą edycję.

Jak zmieniał się tor kolarski?

Mariusz Kurzajczyk opisał etapy tworzenia kaliskiego toru

  1. Tor został zbudowany w latach 1925-26 (w 27 oddany do użytku) i zawsze był betonowy.
  2. Drewniana była trybuna, która spłonęła i w jej miejsce postawiono obiekt murowany.
  3. Tor przebudowano na przełomie 68 i 69 roku, przede wszystkim zmniejszając nachylenie wiraży. A wszystko po to, by w 69 roku odbyła się tu centralna spartakiada młodzieży. I odbyła się.
  4. W 1972 wykonano zaplanowane wcześniej oświetlenie.Kaliskie Towarzystwo Kolarskie tor kolarskiZnamienity fotograf Wincenty Boretti  był skarbnikiem Towarzystwa Cyklistów

Kaliskie Towarzystwo Kolarskie tor kolarski

Źródło:
https://zyciekalisza.pl/artykul/najstarszy-kaliski-stadion/731094 

https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/rowerowykalisz/rowerowe-tradycje/tor-kolarski-w-kaliszu,45631

zdjęcia zostały udostępnione przez Mirosława Przędzika, Jerzego Borettiego Życie Kalisza, Ryszarda Hanca, Książnicę Pedagogiczną

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.