O Kaliszu,  ulice, kamienice, podwórka

Pomniki na Placu św. Józefa – na chwałę monarchów i papieża

Pomniki na Placu św. Józefa

11 września 1835 roku w Kaliszu rozpoczął się zjazd monarchów Rosji i Prus. Tego dnia car Mikołaj I spotkał się w naszym mieście z królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1841 roku na obecnym placu św. Józefa stanął pomnik upamiętniający przyjaźni obu zaborców.

W dniu 30 maja 1936 roku w Kaliszu, na Placu św. Józefa, odsłonięto pomnik żołnierzy 29 Pułku Strzelców Kaniowskich poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Pomnik wzniesiono z miejskich funduszy oraz składek zebranych od mieszkańców ziemi kaliskiej, Radzymina i Warszawy. Pomnik powstał według projektu rzeźbiarza Józefa Proszkowskiego i architekta Tadeusza Kasprzyckiego.

Pomnik strzelców kaniowskich

zdjęcie udostępnione przez zylkos na https://forum.dobroni.pl/f/29-pulk-strzelcow/93988

Na placu św. Józefa stała, zlikwidowana w 1999 r., miedziana fontanna. Ozdobiono ją m.in. figurkami koników morskich, herbem miasta i województwa kaliskiego.zdjęcie udostępnione na facebooku przez Piotra Kozłowskiego

Pomnik Jana Pawła II wzniesiony został w 1999, według projektu Jana Kucza, na pamiątkę  wizyty Jana Pawła II złożonej w Kaliszu podczas podróży apostolskiej do Polski w 1997.

 

 

 

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.