ratusz magistrat kalisz
O Kaliszu,  zabytki

Ratusz w Kaliszu, czyli jak się zmieniał budynek magistratu

Ratusz w Kaliszu

ratusz magistrat kalisz

Średniowieczny gmach ratusza, który rozpoczęto wznosić w końcu XIV wieku, przetrwał do roku 1537, kiedy to w mieście wybuchł pożar. Był zbudowany na planie prostokąta jako budynek dwukondygnacyjny. W jego północnym narożniku wznosiła się wieża o kwadratowej podstawie przechodzącej, w wyższych partiach, w konstrukcję ośmioboczną.

ratusz magistrat kalisz

ratusz magistrat kalisz

W kwietniu 1888 r. w obecności gubernatora Daragana i prezydenta miasta Przedpełskiego oraz licznie zgromadzonych gości, protojerej miejscowej cerkwi p.w. św. Piotra i Pawia, Guriew poświęcił kamień węgielny pod budynek wznoszony w północno-wschodniej części rynku.

ratusz magistrat kalisz

Prace budowlane przebiegały sprawnie i już 12 lipca 1890 r. gmach ratusza był gotowy. Jednopiętrowy, monumentalny budynek z trzema żeliwnymi kopułami i bogatym wystrojem wewnętrznym, został spalony przez żołnierzy pruskich w 1914 r.

ratusz magistrat kalisz

17 października 1920 roku, na placu ratuszowym odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod przyszły ratusz. Na uroczystości tej oprócz władz miejskich i licznie zgromadzonych mieszkańców Kalisza, obecny był także ówczesny premier, Wincenty Witos.

Budowę gmachu ukończono w 1924 roku, ale jeszcze przez trzy kolejne lata trwały prace wykończeniowe we wnętrzach i na elewacjach. Zegar towarzyszący swym dźwiękiem dzisiejszym pokoleniom Kaliszan zainstalowany został w 1925 roku i zaopatrzony jest w zachowaną do dzisiaj, tabliczkę świadczącą o hojności dawnych mieszkańców naszego miasta: „Ufundowany przez prezydenta Mieczysława Szarrasa i ławnika Zygmunta Grossa ze składek mieszkańców Kalisza”.

źródło: Jerzy Aleksander Splitt
http://www.kalisz.info/ratusz.html

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.