Pomniki na Placu św. Józefa – od cara do papieża

 

11 września 1835 roku w Kaliszu rozpoczął się zjazd monarchów Rosji i Prus. Tego dnia car Mikołaj I spotkał się w naszym mieście z królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1841 roku na obecnym placu św. Józefa stanął pomnik upamiętniający przyjaźni obu zaborców.

W dniu 30 maja 1936 roku w Kaliszu, na Placu św. Józefa, odsłonięto pomnik żołnierzy 29 Pułku Strzelców Kaniowskich poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Pomnik wzniesiono z miejskich funduszy oraz składek zebranych od mieszkańców ziemi kaliskiej, Radzymina i Warszawy. Pomnik powstał według projektu rzeźbiarza Józefa Proszkowskiego i architekta Tadeusza Kasprzyckiego.

Pomnik strzelców kaniowskich

zdjęcie udostępnione przez zylkos na https://forum.dobroni.pl/f/29-pulk-strzelcow/93988

Na placu św. Józefa stała, zlikwidowana w 1999 r., miedziana fontanna. Ozdobiono ją m.in. figurkami koników morskich, herbem miasta i województwa kaliskiego.zdjęcie udostępnione na facebooku przez Piotra Kozłowskiego

Pomnik Jana Pawła II wzniesiony został w 1999, według projektu Jana Kucza, na pamiątkę  wizyty Jana Pawła II złożonej w Kaliszu podczas podróży apostolskiej do Polski w 1997.

 

 

 

Jedna myśl na temat “Pomniki na Placu św. Józefa – od cara do papieża”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.