Władysław Kościelniak – wybitny kaliszanin, grafik, rysownik, plakacista, felietonista, regionalista
WŁADYSŁAW KOŚCIELNIAK
urodził się 21 września 1916 w Kaliszu, zmarł 13 listopada 2015 r.
Władysław Kościelniak – wybitny kaliszanin, grafik, rysownik, plakacista, felietonista, regionalista
Prace Władysława Kościelniaka były tak charakterystyczne, że nawet niewprawne oko rozpoznawało w nich rękę kaliskiego artysty, znanego w Polsce i na całym świecie. Jego drzeworyty, akwaforty czy litografie znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach wielu krajów. Przed długie lata, na łamach lokalnej prasy przypominał zapomniane zabytki, zdradzał tajemnice tych znany i zachęcał, by wędrując po południowej Wielkopolsce, z zaciekawieniem obserwować otaczające nas budowle i krajobrazy. Sam robił to z niezwykłą pasją, o czym świadczy 1150 felietonów w ramach cyklu „Wędrówek ze szkicownikiem” i 100 innych publikacji, w których obok rysunków, snute były opowieści o jego ukochanej ziemi kaliskiej.
Pomnik Książki na Plantach – W maju 1978 roku odsłonięto płytę pamiątkową autorstwa Władysława Kościelniaka w realizacji Jerzego Sobocińskiego, poświęconą książkom kaliskich bibliotek, którymi w czasie okupacji hitlerowskiej zasypano starą fosę miejską.
Tynk ozdobny przedstawiający historię związków Kalisza, Warszawy i Moskwy w bramie kamienicy w Alei Wolności
Herb Kalisza na ścianie budynku przy ul. Stawiszyńskiej od 1973 roku wita przyjezdnych na Ziemi Kaliskiej
Władysław Kościelniak to absolwent Szkoły Handlowej w Kaliszu. Brał udział w bitwie nad Bzurą i obronie Warszawy. Po wojnie ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego w Gdyni i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Nauk Administracyjnych w Łodzi. Uczelnię rzucił po roku i całkowicie poświęcił się sztuce. Podobną drogę wybrali jego starsi, nieżyjący już, bracia Tadeusz i Mieczysław tworząc w ten sposób niezwykły artystyczny klan.
W uznaniu zasług dla popularyzowania historii Kalisza, ogromny wkład w działalność publiczną i dziennikarską dokumentujący historię regionu kaliskiego i wzbogacający kulturę polską Rada Miejska przyznała Władysławowi Kościelniakowi najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, a także Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza.
Na wniosek władz Kalisza Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał mu odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”
źródło: https://www.faktykaliskie.info/artykul/7542,nie-zyje-wladyslaw-koscielniak
Pracownia artysty została przeniesiona po jego śmierci do Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu