kościół Reformatów
kościoły,  O Kaliszu

Kościół Reformatów Kaliszu

Kościół reformatów

W 1914 r. zarówno kościół jak i budynek dawnego klasztoru zostały poważnie zniszczone. Odbudowane w latach 1919-21 stały się domem sióstr Nazaretanek.

kościół Reformatów nazaretanki
kościół parafialny pw św Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i św Piotra z Alkantary

Obecny murowany kościół i klasztor wzniesiony został w latach 1665-1673. Kościół Reformatów jest jednonawową barokową świątynią. Trójosiowa fasada północna kryje we wnękach rzeźby z 1758 roku przedstawiające św. św. Piotra z Alkantary i Antoniego z Dzieciątkiem.

Przed kościołem, na obecnym świątynnym dziedzińcu do roku 1846 funkcjonował cmentarz. Szczątki z krypt z likwidowanego przykościelnego cmentarza zostały zgromadzone w jednej oznaczonej mogile, pod ścianą „Kaplicy Żołnierskiej”. Pamiątką po nieistniejącej nekropolii jest wzniesiona latach 1717-1736 na planie trójkąta kaplica przedpogrzebowa pw. św. Jana Nepomucena.

 

kościół Reformatów

Epitafium z przełomu wieku XVIII i XIX w typie ołtarzyka, ze spisem osób pochowanych w podziemiach kościoła w latach 1686-1839. Opatrzone przesłaniem księgi Mądrość Syracha Starego Testamentu “Non sunt aversi a domino, ut sit memoria illorum, in benedictione” – „I sędziowie – każdy według swego imienia – których serce nie było niewierne i którzy nie odwrócili się od Pana, pamięć ich niech będzie błogosławiona”. Do zajrzenia dalej zachęca napis po polsku, “Otwórz żywy do umarłych”.

kościół Reformatów

Na skrzydłach ołtarza znajduje się napis „ZBIÓR IMION WSZYSTKICH DOBRODZIEJÓW W TYM TU KOŚCIELE POCHOWANYCH od ROKU 1686

kościół Reformatów

Kopia obrazu Bonifacego Jatkowskiego Adoracja Złotej Monstrancji z Najświętszym Sakramentem przez św. Paschalisa z Baylon z panoramą Kalisza z 1715 roku wykonana przez Józefa Balukiewicza

kościół Reformatów
panorama Kalisza

W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się kopia obrazu przedstawiającego Adorację Matki Boskiej z Dzieciątkiem przez św. Paschalisa de Baylon, patrona Kalisza, na tle panoramy miasta.
Autorem oryginału z 1715 roku był utalentowany reformata Bonifacy Jatkowski.

kościół Reformatów

kościół Reformatów

kościół Reformatów

Kościół Reformatów ma sześć ołtarzy z połowy XVIII wieku (główny i pięć bocznych), rzeźbionych w naturalnym drewnie, utrzymanych w ciemnej tonacji, pozbawionych złoceń i nadmiaru ozdobień, jest dziełem zespołu rzeźbiarskiego snycerza Józefa Eglauera.  Autorstwa tego zespołu są też, utrzymane w konwencji i tworzące z ołtarzami nimi spójną całość: ambona, ławy oraz konfesjonały.

kościół Reformatów
metalowe schody prowadzące na chór

Od wschodu do nawy przybudowano w latach 1728-31 tzw. Kaplicę Żołnierską. W końcu XIX w. Józef Balukiewicz ozdobił kaplicę polichromią. Jednym z fundatorów kaplicy został Piotr Sokolnicki (1683 – 1758). Pan chorąży poznański, regimentarz wojsk koronnych i pułkownik husarski.

http://zyciekalisza.pl/index.php?str=82&id=19200

http://www.kalisz.info/kosciol-nazaretanek.html

https://wkaliszu.pl/8042328/Kosciol_i_klasztor_poreformacki.html

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.