Architekt Albert Nestrypke zmienił Kalisz – cześć II
20 maja 1887 roku urodził się w Kaliszu inżynier architekt Albert Nestrypke, w okresie międzywojennym architekt powiatu kaliskiego, propagator architektury modernistycznej.
W grudniu 1919 roku powstał pierwszy ze znanych projektów Alberta Nestrypke. Był to zrealizowany częściowo projekt trzypiętrowej kamienicy u zbiegu dzisiejszej Alei Wolności i ulicy Śródmiejskiej. Projekt powstał dla kaliskiego kupca Majera Oppenhejma.
W miejscu po zniszczonym Hotelu Polskim, zdołano wznieść jedynie jednopiętrowy, narożny budynek, a w jego wnętrzu założono sklep spożywczy o nazwie „Złoty Róg”. Mało atrakcyjne zabudowania rozebrano w latach 70. ubiegłego wieku tworząc skwer, który odziedziczył nazwę po nieistniejącym sklepie.
architekt Albert Nestrypke (20 maja 1887 – 25 czerwca 1977). Członek SARP o. Łódź (przed 1939). Absolwent Wydziału Architektury Politechniki w Karlsruhe (1911). Architekt powiatowy w Kaliszu (od 1919).
W pełni zrealizowanym projektem i nad wyraz udanym, okazała się kamienica dla Marcina Szmigielskiego, kaliskiego stomatologa. Zaprojektowany przez Alfreda Nestrypke na początku lat 20. ubiegłego wieku budynek mieszkalny, wyróżnia się ścianą frontową, przyozdobioną efektowną loggią. Kamienicę od ulicy oddziela zielony skwer oraz stanowiące z nią całością, wysokie murowane ogrodzenie z balustradą. Dom Szmigielskiego przy ulicy Niecałej 8 w roku 1995 uznano za zabytek i objęto ochroną prawną.
Na początku lat 30. ubiegłego wieku architekt był twórcą projektu charakterystycznej wieży w kształcie graniastosłupa o podstawie trójkąta, mieszczącej w jej wnętrzu zegar konstrukcji Rafała Stiltera. Zegar ustawiono w roku 1933 naprzeciw Rogatki Wrocławskiej.