galeria Tęcza
O Kaliszu

Dom Handlowy Tęcza

Handel na Nowym Rynku – 1 czerwca 1971 roku oddano do użytku Dom Handlowy Tęcza pod marką SPOŁEM

Galeria Tęcza

Galeria Tęcza

Galeria Tęcza
Pierwszy w Kaliszu MEGASAM

Galeria Tęcza

Galeria Tęcza Hala Szrajerów

1 listopada 1933 r. u zbiegu Rynku Dekerta (obecnie Nowy Rynek) i ul. 3 Maja zaczęła działać hala targowa braci Abrama i Henocha Szrajerów. W przedwojennym Kaliszu
hala dysponowała największą przestrzenią zadaszoną służącą handlowaniu (2680 mkw). Budynek stanął w niecały rok od zatwierdzenia planów za pieniądze prywatnych inwestorów.

Po wybuchu II Wojny Światowej wojny stał się miejscem cierpienia tysięcy kaliszan.

Po latach w tym samym miejscu, ale w zupełnie nowej rzeczywistości, otwarto Spółdzielczy Dom Handlowy Tęcza. W czerwcu 1971 r. kaliszanie po raz pierwszy poszli na zakupy do Spółdzielczego Domu Handlowego Tęcza. Nowe elewacje przykryły przedwojenną konstrukcję hali braci Szrajerów.

Galeria Tecza Hala Szrajerów
Handel na Rynku Dekierta obecnie Nowy Rynek w Kaliszu

Nadchodząca wojna miała zdemolować stary porządek. W Hali Targowej Bracia Szrajer [Bracia Szrajer to również nazwa firmy] hitlerowcy urządzili przejściowy obóz dla osób wysiedlanych, przeznaczonych na zagładę i wywożonych do przymusowych robót. Obszar Rynku Dekerta został otoczony drutami kolczastymi. Najpierw zamknięto tutaj żołnierzy września, potem lub równocześnie urządzono stajnie. Od początków listopada 1939 r. zdewastowaną przestrzeń zaczęli zajmować Żydzi z Kalisza i okolicznych miejscowości, siłą wyprowadzeni ze swoich domów. Tysiące ludzi stłoczonych w zimnym, zabrudzonym miejscu głodowało.

Do 14 grudnia 1939 r. z Kalisza wywieziono ponad 15 tys. Żydów, z których większość zginęła w obozach zagłady. Jak wynika z niemieckich pism zachowanych w Archiwum, ludzi stłoczonych w dawnej hali kierowano do największego w Kraju Warty getta łódzkiego (Litzmannstadt). Pustkę po wywiezionych zapełniali kaliszanie narodowości polskiej; z budynku przy dawnym Rynku Dekerta rozpoczynali drogę do miejsc przymusowej pracy w niemieckich zakładach przemysłowych i gospodarstwach rolnych.

Źródło: https://fotopolska.eu/Kalisz/b214863,Hala_targowa_Szrajerow.html ; https://zyciekalisza.pl/artykul/tecza-przed-tecza/619838;  http://www.d-w.pl/

zdjecia udostępnił Mirosław Przędzik, Tomasz Dalinkiewicz

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.