Aleja Wolności Kalisz
O Kaliszu,  ulice, kamienice, podwórka

Aleja Wolności – najpiękniejsza Aleja w Kaliszu

Aleja Wolności

Nazwana najpierw imieniem Fryderyka Wilhelma, następnie królowej Luizy (żony Fryderyka Wilhelma III), Józefiny (żony Napoleona), Aleksandry (żony Piłsudskiego), Hermana Göringa, Józefa Stalina, a od 1956 Aleją Wolności

Aleja Wolności Kalisz

 

Aleja Wolności Kalisz http://kalisz.liszewski.info/wp-content/uploads/2015/06/Aleja-34.jpg

Aleja Wolności nr 18 – Kamienica pobudowana przed 1893 rokiem. W bryle głównej dominantą było zwieńczenie osi bocznej mieszczącej bramę przechodnią, rodzajem wysokiego trapezoidalnego belwederu. Oś dzieli elewację frontową na dwie niesymetryczne części. Półokrągłe okna, nawiązanie do arkadowej loggii we wschodnim balkonie świadczą, świadczą o chęci nadania kamienicy cech pałacu renesansowego.

Aleja Wolności Kalisz

Aleja Wolności 12 – centrum biznesowe Calisia Office Park
Kamienica zbudowano na planie litery U przed 1918 rokiem. Wejście główne umieszczono asymetrycznie w fasadzie i doświetlono okulusem. Proste, jednobiegowe schody prowadziły do głównej klatki schodowej, z windą umieszczoną w duszy. W przeładowanej dekoracji architektonicznej można dopatrzeć się wpływu stylu empire. Kamienica ta należała do najnowocześniejszych w zabudowie Alei. W latach powojennych w kamienicy mieściła się siedziba Milicji Obywatelskiej.

Aleja Wolności Kalisz

Aleja Wolności 10 – Głównym akcentem architektonicznym budynku jest zryzalitowany i zaokrąglony narożnik, przykryty szczytem. Bardzo ciekawy kształt uzyskał balkon czwartej kondygnacji, jakby wycięty w partii dachu mansardowego. Balkony na planie półelipsy, powyżej pierwszej kondygnacji w loggiach.
Dom pochodzi z 1909 roku. Otwór drzwiowy do sieni opracowany w formie boniowanego portalu, prostokątne balkony na drugiej i trzeciej kondygnacji.

Aleja Wolności Kalisz

Aleja Wolności Kalisz Kościelniak

Aleja Wolności 25  bramie kamienicy sgraffito Władysława Kościelniaka.

Aleja Wolności Kalisz bracia Jabłkowscy

Aleja Wolności 23 – Kamienica w typie pałacu czynszowego, architektura eklektyczna o cechach neobaroku
i rokoka. Lata dziewięćdziesiąte XIX wieku. Wzniesiona na planie litery Wyróżnia się szerokością wynosząca 31,56 metrów. Oś centralna, w której umieszczono w przyziemiu sień przejazdową została zaakcentowana szerokim trzyosiowym balkonem z tralkową balustradą na drugiej kondygnacji. Dekoracja architektoniczna skoncentrowana została wokół okien na drugiej kondygnacji, które posiadały w płycinach podokiennych ornamenty roślinne, zwieńczone naczółkami z kartuszami herbowymi. W podwórzu kamienicy podbudowano dodatkową wolnostojącą dwukondygnacyjną oficynę, która pierwotnie służyła jako pomieszczeni fabryki koronek i haftów R. Fraenkla.

Aleja Wolności Kalisz secesja

Aleja Wolności 21
Kamienica wybudowana przed 1902 roku dla Arnolda Fibigera, właściciela fabryki fortepianów. Korpus główny, kryty dwuspadowym dachem z mieszkalnym poddaszem, w skrajnej osi zachodniej mieściła się sień przelotowa. Boniowane przyziemie z szerokimi witrynami sklepowymi w całości przeznaczono dla celów handlowych, gdyż pierwotnie mieścił się tam sklep z fortepianami właściciela kamienicy.

Wertykalność fasady została zaakcentowana centralnym wykuszem biegnącym przez drugą, trzecią i czwartą kondygnację, zwieńczonym balkonem z wielką facjatą i łamanym szczytem w partii dachu. Po bokach wykusza umieszczano od strony wschodniej balkony a od zachodniej głębokie dające ciekawe efekty światłocieniowe, loggie. W delikatnej dekoracji stiukowej sieni odnajdujemy elementy secesji. Kamienica wyposażona była w centralne ogrzewanie, co było rzadkością w ówczesnym Kaliszu.

Aleja Wolności Kalisz

Aleja Wolności 19
W kamienicy przetrwały drewniane schody. Została zaprojektowana z użyciem form secesyjnych.

Aleja Wolności Kalisz

Aleja Wolności Kalisz folusz

Aleja Wolności 2 – folusz
Dawny folusz wodny. Zbudowany około 1822 dla potrzeb fabryki sukna przez Beniamina Rephana. Częściowo przebudowany i zamieniony na łaźnię miejską. Położony przy starej tamie na Prośne. Murowany, otynkowany, częściowo boniowany. Dach dwuspadowy.

Aleja Wolności Kalisz jaz

Jaz na rzece Prośnie obok domu nr 2 z przełomu XIX i XX wieku. Pierwotnie napęd folusza. Na początku XX wieku miasto zakupiło stojące nad Prosną obiekty po foluszu Repphanów, w których uruchomiono małą elektrownię wodną i łaźnie miejskie. Pierwszy prąd z elektrowni zasilił miejską sieć w 1922 roku. Obecnie malowniczy obiekt nad Prosną użytkowany jest przez firmę Małe Elektrownie Wodne Władysław Malicki, która zmodernizowała instalację i przystosowała ją do obecnych wymogów. http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/20018,kalisz-mala-elektrownia-wodna.htm

Aleja Wolności Kalisz folusz

Aleja Wolności Kalisz secesja

Aleja Wolności 15
Kamienica jest przykładem typowo secesyjnej architektury. Wybudował ją prawdopodobnie w 1912 roku Maurycy Rein. Założoną ja na planie litery L, z dwiema wydłużonymi oficynami. Dziewięcioosiowa, czterokondygnacyjna fasada zwieńczona została attyką. Przyziemienie pełniło funkcje handlowe.

Aleja Wolności Kalisz

Aleja Wolności 13 – trybunał Gmach wzniesiony w latach 1820-1824 według projektu architekta Sylwestra Szpilowskiego. Na tympanonie, nad kolumnadą frontową umieszczono napis SUUM CUIQUE – KAŻDEMU TO, CO MU SIĘ NALEŻY (KAŻDEMU CO JEGO). We wnętrzach zachowały się piękne, żeliwne schody oraz Sala Kolumnowa. Budowa gmachu trybunału była pierwszą realizacją budynku użyteczności publicznej poza rynkiem. Budynek zachował się do dziś i obecnie pełni funkcję Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego. Cały gmach został posadowiony na dębowych palach wbitych w podmokły grunt.

Aleja Wolności Kalisz

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przed gmachem sądu

Aleja Wolności Kalisz willa Jaźwińskiego

Urokliwy budynek wzniesiony w 1905 roku, w którym jeszcze do niedawna mieścił się Urząd Stanu Cywilnego, niegdyś willa mecenasa Jaźwińskiego, potem krótko – w 1981 roku siedziba ,,Solidarności”, to obecnie Villa Calisia.

Aleja Wolności Kalisz

Aleja Wolności 9
Najstarsza kamienica zbudowana w alei. Na fasadzie umieszczono inskrypcję z datą budowy 1875 rok.

Aleja Wolności Kalisz

Aleja Wolności Kalisz Krzyżanowski

Aleja Wolności nr 11 – Powszechna Kasa Oszczędnościowa. Pod patronatem Merkurego – Towarzystwo Wzajemnego Kredytu. Projektowanie gmachu powierzono jednemu z najbardziej znanych architektów polskich Rogerowi Sławskiemu. Uroczyste otwarcie i poświęcenie budynku nastąpiło 24 października 1913 r. Najlepsze materiały, piaskowiec i tynki wykonane techniką „terra nova” miały być wizytówką świadczącą o potędze instytucji. Potężna fasada z jońskimi kolumnami budzi skojarzenia ze świątyniami starożytności. W dodatku bank to świątynia kapitału. Potężne posągi umieszczone nad wejściem to personifikacje dwóch ważnych działów gospodarki – Rolnictwa i Przemysłu. Figury są dziełem kaliskiego rzeźbiarza Pawła Krzyżanowskiego. Całość fasady wieńczy kartusz z głową boga handlu i bankowości – Merkurego.

Aleja Wolności Kalisz

Aleja Wolności 3 
Właścicielem kamienicy był Józef Radwan (1858-1920), prawnik, dziennikarz, drukarz, wydawca, działacz społeczno-kulturalny, który w 1918 nabył nieruchomość i urządził w niej częściowo drukarnię i siedzibę „Gazety Kaliskiej”
Aleja Wolności 5 – Hotel Europa

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/53133,kalisz-aleja-wolnosci.html

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.