tel. 407 Piekarnia Nowa Pierników i Biszkoptów Kazimierz Mystkowski Kalisz Główny Rynek Dom własny
Piekarnia Nowa Kazimierz Mystkowski znana później jako Kaliszanka
W Nowej Piekarni Mystkowskiego można było tutaj kupić różnego rodzaju chleby, bułki, rogaliki maślane oraz ciastka, baby, karmelki, nugat, cukry deserowe, czekoladowe pralinki, konfitury i marmolady oraz pierniki i biszkopty. Ale tego było jeszcze mało. W grudniu 1901 r. firma Mystkowskiego uroczyście zainaugurowała działalność specjalnego oddziału pierników
W 1899 roku Kazimierz Mystkowski kupił on od Dariusza Dobrowolskiego Parową Fabrykę Biszkoptów i Pierników niedaleko kościoła franciszkanów (ul. św. Stanisława). Nowy właściciel zaczął energicznie zdobywać kaliski rynek. Obok sklepu głównego – działającego przy piekarni, a następnie w rynku – funkcjonowały dwie filie, przy Przedmieściu Wrocławskim i przy ul. Kanonickiej, w domu Herbicha.
W Nowej Piekarni Mystkowskiego można było tutaj kupić różnego rodzaju chleby, bułki, rogaliki maślane oraz ciastka, baby, karmelki, nugat, cukry deserowe, czekoladowe pralinki, konfitury i marmolady oraz pierniki i biszkopty. Ale tego było jeszcze mało. W grudniu 1901 r. firma Mystkowskiego uroczyście zainaugurowała działalność specjalnego oddziału pierników.
Cukiernia i Piekarnia a między nimi sklep Mystkowskiego na Głównym Rynku
pierniki Mystkowskiego później Kaliszanka przedwojenne wyroby Mystkowskiego
Po wojnie postawiono nową piekarnię. W kaliskim Archiwum Państwowym zachowały się projekty dla „Wielmożnej Bronisławy Marschel”, pokazujące fabrykę wraz z kamieni-cą. Dom o charakterystycznej wybrzuszonej fasadzie stoi dzisiaj pod adresem Śródmiejska 14. Cztery pilastry z jońskimi kapitelami (woluty) użyte w fasadzie niosą stylowy w formie komunikat mówiący o dostatku. Kazimierz Mystkowski został posłem Sejmu RP w najtrudniejszych pierwszych latach niepodległości (1919-22).
Spalone miasto kilkakrotnie zwracało się do swojego parlamentarzysty o pomoc przy szukaniu dodatkowych środków na odbudowę.
Po II wojnie światowej fabryka Mystkowskiego została upaństwowiona; z jej tradycji wyrosła Fa-bryka Pieczywa Cukierniczego „Kaliszanka” Sp. z o.o. Kaliszanka jest słynna z produkcji wafli czekoladowych GRZEŚKI i herbatników BeBe
źródło: https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/mystkowski-i-marschel-pieka-pierniki,34676
zdjęcia udostępnione przez Muzeum Osiakowskich i Iwonę Graczyk