kalisz park gaja rzeźby
O Kaliszu,  parki,  wydarzenia,  Zielony Kalisz

Rzeźby w Parku Miejskim

Rzeźby w Parku Miejskim w Kaliszu stworzyli: August Dyrda – Tańczące Eurydyki greckie, Benedykt Kasznia – Spoczywająca, Marian Banasiewicz – Muzykanci, Paweł Althamer i Artur Żmijewski – Gaja.

Flora to jedyna rzeźba, której nie zniszczyła zawierucha wojenna, zdobiąca park od czasów gubernatora Daragana.kalisz park flora rzeźby

Nowa rzeźba „Gaja” stanęła w Parku Miejskim. Wydarzenie, które miało miejsce 16 września 2023, wpisało się w obchody 45-lecia Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Jego głównym punktem było odsłonięcie rzeźby „Gaja” Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego. Artyści pojawili się w Kaliszu w 2022 roku na zaproszenie prezydenta Krystiana Kinastowskiego i Joanny Dudek, szefowej galerii, i wzięli udział w plenerze „Kalisz wielokulturowy”. „Gaja” zgodnie z pierwotnym założeniem jej twórców, została wkomponowana w przestrzeń Parku Miejskiego. Mecenasami kultury zaangażowanymi w przedsięwzięcie są Marek i Marcin Antczak, prezesi i właściciele FB Antczak.

kalisz park gaja rzeźby

W 1974 roku, w Kaliszu ogłoszono I Ogólnopolski Plener Rzeźby. Prastary gród, szykujący się do roli miasta wojewódzkiego, otwierał drzwi przed artystami. Rok później, w stolicy nowo utworzonego województwa, w starym parku, stanęły nowoczesne rzeźby, mające porównać stare z nowym. Kaliszanie, przyzwyczajeni do dziewiętnastowiecznych rozwiązań, których ikoną została parkowa „Flora”, z nowym oswajali się długo.

kalisz park rzeźby eurydyki tańczące
Niedaleko ulicy Browarnej, usytuowano Tańczące Eurydyki greckie Augusta Dyrdy.

kalisz park rzeźby spoczywająca
W pejzażu pojawiła się Spoczywająca Benedykta Kaszni

kalisz park rzeźby muzykanci
Muzykanci Mariana Banasiewicza grają w pobliżu szkoły muzycznej

źródło:
http://www.zyciekalisza.pl/?str=82&id=11992

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.