Na pożytek sztuki polskiej Teatr Wojciecha Bogusławskiego gra w Kaliszu od 1801 roku

 

W latach 1896–1900 wzniesiono neorenesansowy gmach teatru według projektu Józefa Chrzanowskiego Zadbano o jego wygląd, zaplecze techniczne, a nawet o klimatyzację. Widownia liczyła 500 miejsc. Z zewnątrz gmach ozdobiono skrzydlatą Nike, groźnymi gryfami i różnego rodzaju modnymi wówczas zdobieniami. Pierwsze przedstawienie odbyło się w 1900 r., czyli w sto lat od chwili, gdy w Kaliszu zjawił się Wojciech Bogusławski. „Dzień 30 lipca 1914 r. przedstawieniem operetki L. Falla Kochany Augustynek zamknął dzieje tego gmachu. W sierpniu bowiem, jak większość budynków w Kaliszu, padł on pastwą ognia podłożonego przez podkomendnych osławionego majora Preuskera”.Diapozytyw udostępniony przez Stefana Ferenca

Kamień węgielny pod budowę obecnego gmachu wmurowano uroczyście 17 marca 1920 roku. Z powodu chronicznego braku środków w kasie miejskiej TEATR udostępniono publiczności dopiero w 1936 r. Kaliszanie niezbyt długo cieszyli się nim. Przez pięć długich lat obowiązywał na nim napis: „Nur fur Deutsche”.
źródło: Bogumił M. Kunicki Ballady kaliskie, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Kalisz 1991

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, założony w 1801 przez Wojciecha Bogusławskiego, honorowa scena narodowa, trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce; od 1936 nosi imię założyciela, od 1961 organizuje Kaliskie Spotkania Teatralne. Budynek teatru wzniesiony został w latach 1920–1923 według projektu Czesława Przybylskiego. Wpisany do rejestru zabytków w 1979.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.