WSK PZL Kalisz czyli Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Kaliszu
WSK PZL Kalisz czyli Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Kaliszu
60 lat tradycji lotniczej WSK „PZL-KALISZ”S.A. KOŁA ZĘBATE
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-KALISZ”S.A. jest przedsiębiorstwem o wieloletniej tradycji.Początki istnienia zakładu sięgają roku 1941, kiedy Niemcy rozpoczęli budowę kompleksu budynków„Zollern – WerkeWeserFlug” o przeznaczeniu przemysłowym. Po wojnie, w roku 1946 przedsiębiorstwo znacjonalizowano, zmieniając jednocześnie nazwę na Państwowe Zakłady Samochodowe. Nowa nazwa oddawała profil prowadzonej działalności. Zakład remontował samochody ciężarowe i osobowe, w tym również prowadził remonty silników spalinowych.
WSK w czasach PRL pełniło rolę mecenasa kultury.
Klub IKAR był wyrazem ambicji zakładu przemysłowego, którym Kalisz szczycił się na krajowym podwórku. W klubie zakładowym wiele się działo.
Recytowany wiersz patriotyczny z okazji Dnia Metalowca, dancingi, brydż, pokoje na nockę, seansy przed kolorowym telewizorem i wiele innych. Nie tylko w tzw. Środy Ikarowe, budynek pękał w szwach od gości.
Biorąc pod uwagę popularność usług belwederu, Ikar wysuwa się zdecydowanie na prowadzenie w całej historii budynku. Kierownikiem klubu był przez długi czas Wacław Klepandy. Przez jakiś czas teatrem poezji i żywego słowa zajmował się tutaj największy badacz XIX-wiecznego Kalisza Edward Polanowski. Droga prowadziła obowiązkowo przez szatnię – królestwo Adolfa Kucharczyka, zapamiętanego jako warcabowy maniak. Na dole mieściła się mała sala przeznaczona do kameralnych występów (dużą salę na wysokości belwederu wykorzystywano na szersze imprezy).
Zamknięcie klubu spod znaku biblijnego nielota przypieczętowała transformacja ustrojowa roku 1989.