Albert Nestrypke
kaliszanie,  O Kaliszu

Architekt Albert Nestrypke zmienił Kalisz – cześć I

Jedną z najważniejszych w historii miasta postaci jest architekt Albert Nestrypke. W trudnym czasie, bo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, jako jeden z najlepiej wykształconych kaliskich budowniczych objął kluczowe w tamtym czasie stanowisko architekta powiatowego.

Albert Nestrypke urodził się 20 maja 1887 roku w Kaliszu.

Albert Nestrypke

Przy dzisiejszej ulicy Niecałej 5, na skraju Parku Miejskiego wzniesiona została nowoczesna willa, o zachowanym, pomimo upływu lat i dokonywanych remontów, wyraźnym rysie modernistycznym. Prywatne dzieło Alberta Nestypke w XXI wieku doceniono i w roku 2001 nadano mu status zabytku.

Albert Nestrypke

Jedną z najważniejszych w historii Kalisza postaci jest architekt Albert Nestrypke. W trudnym czasie, bo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, jako jeden z najlepiej wykształconych kaliskich budowniczych objął kluczowe w tamtym czasie stanowisko architekta powiatowego.

Zasiadał też w Komisji dla Zatwierdzania Planów na odbudowę Kalisza.

Alfred Nestrypke stworzył wiele projektów architektonicznych w duchu modernizmu, nowoczesnego stylu architektonicznego rodzącego się w początkach dwudziestolecia międzywojennego.

Albert Nestrypke

Alfred Nestrypke przyszedł na świat w Kaliszu w 1887 roku. Pochodził z rodziny ewangelickiej o niemieckich korzeniach, jego matką była Teresa z Reinsteinów, natomiast ojcem Karol Nestrypke, ogrodnik w Parku Miejskim. Świadectwo dojrzałości zdawał we Lwowie, a w roku 1911 ukończył Wydział Architektury Wyższej Szkoły Technicznej „Fridericiana” – uczelni w tym okresie w Polsce określanej jako Politechnika w Karlsruhe. Praktykę zawodową odbywał początkowo w Mannheim, by później na dwa lata przenieść się do Rygi. Tu najprawdopodobniej zastał go wybuch I wojny światowej, a że był poddanym Mikołaja II, ostatniego cesarza Rosji, wcielony został do carskiej armii. Ranny podczas walk w roku 1915, wyleczony w szpitalu wojskowym ostatecznie powrócił do rodzinnego Kalisza.

Albert Nestrypke

Albert Nestrypke

W drugiej połowie lat 20. ubiegłego wieku Albert Nestrypke dla sióstr nazaretanek opracował projekt budynku szkoły wraz z internatem. Brak finansów opóźnił realizację projektu. Dopiero po 10 latach, w roku 1936 przystąpiono do budowy nowego, trzypiętrowego gmachu szkoły przy ulicy Harcerskiej 1. Wybuch II wojny światowej przerwał budowę, którą ostatecznie dokończono w roku 1948. We wrześniu tego roku siostry nazaretanki mogły uruchomić nauczanie, które prowadziły do roku 1962. Na ulicę Harcerską siostry powróciły w jesienią 1989 roku i prowadzą swoją szkołę do dnia dzisiejszego.

Albert Nestrypke

W dostępnych źródłach nic nie mówi się o dokonaniach i życiu byłego architekta powiatowego po ukończeniu II wojny światowej. Wiadomo, że Albert Nestrypke zmarł w Kaliszu 25 czerwca 1977 roku i został pochowany rodzinnym grobie na miejscowym Cmentarzu Ewangelickim.

źródło: https://wkaliszu.pl/8027214/Albert_Nestrypke.html
Albert Nestrypke Propagator architektury modernistycznej w Kaliszu, Joanna Bruś, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Kalisz 2017

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.