teatr w Kaliszu
O Kaliszu

14 listopada 1936 roku otwarto odbudowany Teatr Miejski w Kaliszu

Teatr Miejski w Kaliszu, wybudowano w miejscu gmachu zniszczonego w sierpniu 1914

W latach 1896–1900 wzniesiono neorenesansowy gmach teatru według projektu Józefa Chrzanowskiego Zadbano o jego wygląd, zaplecze techniczne, a nawet o klimatyzację. Widownia liczyła 500 miejsc. Z zewnątrz gmach ozdobiono skrzydlatą Nike, groźnymi gryfami i różnego rodzaju modnymi wówczas zdobieniami. Pierwsze przedstawienie odbyło się w 1900 r., czyli w sto lat od chwili, gdy w Kaliszu zjawił się Wojciech Bogusławski. „Dzień 30 lipca 1914 r. przedstawieniem operetki L. Falla Kochany Augustynek zamknął dzieje tego gmachu. W sierpniu bowiem, jak większość budynków w Kaliszu, padł on pastwą ognia podłożonego przez podkomendnych osławionego majora Preuskera”

.teatr w KaliszuDiapozytyw udostępniony przez Stefana Ferenca

Kamień węgielny pod budowę obecnego gmachu wmurowano uroczyście 17 marca 1920 roku. Z powodu chronicznego braku środków w kasie miejskiej TEATR udostępniono publiczności dopiero w 1936 r. Kaliszanie niezbyt długo cieszyli się nim. Przez pięć długich lat obowiązywał na nim napis: „Nur fur Deutsche”.
źródło: Bogumił M. Kunicki Ballady kaliskie, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Kalisz 1991

teatr w Kaliszu

teatr w Kaliszu

teatr w Kaliszu

teatr w Kaliszu

Teatr Miejski im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, założony w 1801 przez Wojciecha Bogusławskiego, honorowa scena narodowa, trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce; od 1936 nosi imię założyciela, od 1961 organizuje Kaliskie Spotkania Teatralne. Budynek teatru wzniesiony został w latach 1920–1923 według projektu Czesława Przybylskiego. Wpisany do rejestru zabytków w 1979.

teatr w Kaliszu

teatr w Kaliszu

teatr w Kaliszu

teatr w Kaliszu

teatr w Kaliszu

teatr w Kaliszu

teatr w Kaliszu

https://www.teatr.kalisz.pl/repertuar/

One Comment

  • Teatr Kaliski.

    Cóż, znowu pokazano perełkę, naszego pięknego Kalisza, opisano historię tej naszej najpiękniejszej perły. Dzięki temu poznajemy lub w moim przypadku przypominamy sobie te piękne budowle. Dzieje na przestrzeni lat naszej historii. Ja pierwszy kontakt z teatrem miałam w wieku lat 10 na spotkaniu uczniów że szkół podstawowych kaliskich z okazji Swiat Bożego Narodzenia. Byłam oszołomiona, ponieważ nigdy przedtem nie byłam w teatrze. Później w latach młodzieńczych byłam na sztuce prawdziwym bo wieczorem, Szekspira Romeo i Julia z Kazimiera Nogajowna w roli głównej głównej. A później to bardzo poznałam bliżej teatr. I pomimo byłam później w różnych miastach w różnych teatrach to zawsze dla mnie jest najpiękniejszy ten nasz piękny kaliski. Dzięki Panom poznajemy na nowo nasze miasto. Ja serdecznie dziękuję ♥️.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.