straż pożarna Pusch
kaliszanie,  O Kaliszu

Kaliska Straż Ogniowa

Kaliska Straż Ogniowa Robert Pusch

Robert Pusch urodził się 5 paździenika 1813 roku. Był kupcem, właścicielem hotelu, radnym miejskim, założycielem kaliskiej Straży Pożarnej. W 1835 r. osiadł w Kaliszu. Początkowo zatrudniony był w fabryce braci Beniamina i Jana Repphanów na stanowisku buchaltera.
Za zgromadzone oszczędności nabył kamienicę u zbiegu ulic Kanonickiej i Garbarskiej, którą przebudował na hotel oddany do użytku w 1860 pod nazwą Hotel Wiedeński. Być może dręczony wyrzutami, iż to z jego posesji wyszedł w 1852 r. kolejny duży pożar.

Pusch tak długo zabiegał o utworzenie w Kaliszu Straży Pożarnej, aż w 1863 r. dopiął swego. Kaliska Straż Ogniowa była przez niego kierowana przez dziesięć lat. Zmarł w grudniu 1873 r. w Kaliszu, pochowany został na naszym cmentarzu ewangelickim.

nagrobek Roberta Puscha na Cmentarzu Ewangelicko Augsburskim w Kaliszu

straż pożarna Pusch

 Na czele  straży stanął Robert Pusch człowiek prawy, oddany sprawom społecznym, cieszący się powszechnym szacunkiem mieszkańców Kalisza.

straż pożarna Pusch

straż pożarna Pusch

Budynek Straży Pożarnej wybudowano w 1871 roku wg budowniczego Józefa Chrzanowskiego – tego samego, któremu miasto zawdzięczało projekty ratusza i teatru. Gmach Straży był wyjątkowo ładnym przykładem ówczesnej mody naśladującej stare formy.

straż pożarna Pusch

straż pożarna Pusch
Gmach straży Ogniowej i oddział dragonów moskiewskich na moście

straż pożarna Pusch

Budynek straży ogniowej padł ofiarą nierozważnych decyzji w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. A przecież budynek straży wykorzystywany był nie tylko jako miejsce, w którym dzielni chłopcy w srebrnych hełmach pełnili służbę.
„Ballady kaliskie” Bogumił M. Kunicki

straż pożarna Pusch

zdjęcia udostępnione przez Andrzeja Zmyślonego i Mirosława Przędzika.

https://zyciekalisza.pl/artykul/kalendarium/1487188

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.