Uncategorized

Dbajmy o stare cmentarze – „Wspomnienia nie jest wart, kto Przodkom hołdu oddać nie chce… ”

 

Za zgasłe życie Twoje padną łzy jak ołów,
Ty sen zaczęty z ludźmi kończysz wśród aniołów

Rogatka kaliska jest miejscem położonym na skrzyżowaniu trzech kultur, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Tutaj spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu. Na łagodnych wzgórzach rozlokowały się stare cmentarze. Górka Luterska – Cmentarz ewangelicko-augsburski założony przed 1689; jeden z najstarszych polskich cmentarzy i najstarsza zachowana nekropolia w Kaliszu, Grecka Górka – Cmentarz grecko-prawosławny założony w 1786 oraz rzymsko-katolicki Cmentarz Miejski założony w 1807. Kalisz w swej ponad 1850-letniej historii był miastem wielu narodowości, kultur i religii. Ślady tej różnorodności widoczne są na każdym kroku.

cytat wzięty z książki Stanisława Małyszki Zabytkowe cmentarze przy Rogatce w Kaliszu wydanej w 2012 roku przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.  

Grób Janiny i Władysława Koscielniaków

One Comment

  • Kaliskie cmentarze

    Lubię stare cmentarze, a napewno lubię bardzo cmetarz przy ul. Górnośląskiej tzw., Cmentarz Miejski. Spoczywa tam moja ciocia Alicja Ptak BZ domu Baranowska. Cmentarz ma swój klimat, tam zastanawiam się zawsze nad przemijaniem. Cmentarz na Tyńcu też lubię, spoczywają tam moi rodzice, brat dziadkowie, wujkowie bliska rodzina i ta dalsza. Ale już klimat inny, tam nie mogę się skupić. Nawet nad mogiłą moich Rodziców jestem rozkojarzona. Cmentarze przypominają o przemijaniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.