Wystawa Feniks 1914-2014 składała się z wielkoformatowych fotografii ukazujących katastrofę, jaką dla mieszkańców Kalisza było zburzenie miasta w sierpniu 1914 roku
Wystawa Feniks 1914-2014 składa się z wielkoformatowych fotografii. Zdjęcia, które można oglądać w różnych punktach miasta ukazują katastrofę, jaką dla mieszkańców Kalisza było zburzenie miasta w sierpniu 1914 roku, na początku I Wojny Światowej.
W wyniku sierpniowej tragedii Kalisza w gruzach legło prawie całe zabytkowe śródmieście. Znacznie ucierpiała duża część dawnego Przedmieścia Wrocławskiego oraz niektóre inne fragmenty miasta.
Ludność, która nie zdążyła, bądź też nie chciała uciekać, została zdziesiątkowana. Z prawie 70-tysięcznego miasta pozostało w nim pod koniec sierpnia 1914 r. nieco ponad 5 tysięcy mieszkańców.
Wśród kaliskiej ludności cywilnej było co najmniej 250 ofiar śmiertelnych. W odniesieniu zaś do sfery materialnej można powiedzieć, że zniszczeniu w mieście uległo prawie 450 budynków.
Łączne straty – zgłoszone jeszcze w czasie trwania wojny – wyceniono na przeszło 33 miliony rubli.
Na Złotym Rogu można było zobaczyć, w ramach Wystawa Feniks 1914-2014 ekspozycję zatytułowaną „Wielkie dzieło odbudowy”.
W piątek 7 sierpnia doszło do ostatecznego niszczenia, burzenia i podpalania miasta, poprzedzonego bombardowaniem. Po aresztowaniach i egzekucjach mieszkańców oraz zrabowaniu wszystkiego, co miało jakąś wartość, sukcesywnie podpalano dom po domu. Rratusz spalono 7 VIII, a gmach kaliskiego teatru 16 VIII. Płonęły kolejno całe ulice. Sytuacja ta trwała przez następne tygodnie, a ostatnim podpalonym domem (22 VIII) był budynek stojący dawniej przy dzisiejszej ul. Kościuszki.