O Kaliszu,  zabytki

Zegar ratuszowy ufundowany został w 1925 roku przez prezydenta Mieczysława Szarrasa i ławnika Zygmunta Grossa ze składek kaliszanek i kaliszan

Zegar ratuszowy

99 lat temu, w lipcu 1925 r. zegarmistrz Rafał Władysław Stilter zamontował na wieży ratusza zegar. Mimo upływu lat zegar wykazuje do 2024 roku nadzwyczajną wręcz dokładność. Rafał Władysław Stilter zobowiązał się, że dopóki w rodzinie Stilterów będzie zegarmistrz, dopóty zegar ten będzie konserwowany i naprawiany bezpłatnie.

Opiekę nad zegarem sprawował do 6 grudnia 2024 roku prawnuk Rafała, Janusz Stilter.

Zegar zaprojektował kaliski zegarmistrz Rafał Władysław Stilter, który po odpowiednie elementy i mechanizmy pojechał specjalnie do Niemiec; urządzenia firmy J.F. Weule z Bockenem uważane są za „mercedesy wśród zegarów”.

Za tarcze zegara służą szklane tafle mające 3 metry średnicy, a na nich umieszczone są żeliwne cyfry oraz wskazówki. Każda ze wskazówek waży około 12 kilogramów, każda posiada również swoją przeciwwagę. Godzinowa znajduje się na zewnątrz, a minutowa wewnątrz zegara. Wahadło zegara waży 35 kilogramów, a największe koło zębate – 50 kilogramów  

Zabytkowy czasomierz posiada trzy mechanizmy: odchodu, kwadransów i prawy, który odpowiada za wybijanie godziny. Te trzy naciągi mają łączną wagę 90 kilogramów. Działanie mechanizmów zsynchronizowane jest z tarczami, na których widać przesuwające się wskazówki oraz z dzwonami na wieży ratuszowej. Zegar wyposażony jest w silnik o mocy jednego konia mechanicznego, dzięki któremu raz na dobę – o godzinie 10.00 rano – sam się nakręca.

 

 źródło: https://calisia.pl/nie-zyje-janusz-stilter-opiekun-kaliskich-zegarow,69902; CIT Kalisz

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version