Założony przez Wojciecha Bogusławskiego teatr w Kaliszu działa od 1801 roku
Teatr w Kaliszu im. Wojciecha Bogusławskiego jest najpiękniej położonym teatrem w Polsce.
Przypadek szczęśliwy zrządził, że Kalisz dzieje swego teatru może i ma prawo związać z dostojnym imieniem ojca sceny polskiej. Toteż i zrządzenie przypadku szczęśliwego, Kalisz po wszystkie czasy zachowa we wdzięcznej pamięci i, nadejdzie chwila, że ją utrwali.
Tak oto pisał Kazimierz Stefański, historyk i kronikarz kaliskiej sceny, w publikacji, której wydanie zbiegło się z oddaniem do użytku gmachu teatralnego, po wielu latach starań, finansowego i materialnego wysiłku całej społeczności miasta. Teatr w Kaliszu stanął wreszcie w 1936 roku, związany z imieniem Wojciecha Bogusławskiego, dokładnie w tym samym miejscu, co dwa poprzednie, miejscu niemal wymarzonym, najlepszym, na osi widokowej reprezentacyjnej alei, nad brzegiem rzeki, na skraju malowniczego, krajobrazowego parku. Szczęśliwe wydarzenie sprzed dwustu lat Kalisz zachował we wdzięcznej pamięci i – jak rzadko które z miast – tradycję teatralną pielęgnuje.
Teatr Miejski w Kaliszu im. Wojciecha Bogusławskiego zbudowany w latach 1920-1936 według projektu Czesława Przybylskiego należy do najpiękniej położonych teatrów w Polsce. Harmonijna architektura tego obiektu odbija się w Prośnie, przenikając i zwielokrotniając w nurtach rzeki jego obraz. Wnętrze, podobnie jak w innych teatrach tego architekta, prof. Politechniki Warszawskiej zawiera wyjątkową prostotę i elegancję. Kaliski teatr od 1961 roku gości najstarszy polski festiwal teatralny pod nazwą Kaliskie Spotkania Teatralne. Na deskach teatru kaliskiego występowało wielu wybitnych aktorów.
https://zabytek.pl/pl/obiekty/teatr-miejski-im-wojciecha-boguslawskiego-2445