Skwer Eligiusza Kor-Walczaka – Zielony Kalisz
Skwer Eligiusza Kor-Walczaka w Zielonym Kaliszu
Eligiusz Kor-Walczak urodzony w Kaliszu 1 grudnia 1913 zmarł 25 maja 2000 roku
Był zapalonym regionalistą, miłośnikiem książek, aktywnym członkiem kaliskich oddziałów Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Przyjaciół Książki, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Przyjaciół Opatówka, inicjatorem powołania czasopisma „Opatowianin”, a także honorowym przewodnikiem PTTK.
Miłość do rodzinnych stron najpełniej wyraził i utrwalił w swoich utworach – w tomikach wierszy „Pejzaż ze Starym Miastem” i „Ulice kaliskie”, w zbiorach legend „Baśnie i legendy kaliskie” oraz „Opowieści czterech jeźdźców”, w powieści „Miasteczko róży wiatrów”, w zbiorze opowiadań „Srebrne trawy” oraz w autobiografii „Zdarzyło się życie”.
Był wielokrotnie nagradzany za swą działalność na rzecz Kalisza i regionu, a „Baśnie i legendy kaliskie” jego autorstwa były inspiracją do stworzenia Centrum Baśni i Legend Kaliskich, mieszczącego się w baszcie „Dorotce”.
W maju 2008 roku Skwer Eligiusza Kor-Walczaka gościł wystawę plenerową, poświęconą społeczności żydowskiej Kalisza.
Ekspozycja ta zorganizowana została przez Halinę Marcinkowską i Tomasza Wolfa. Została ona bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców Kalisza, ciesząc się ich dużym zainteresowaniem.
Impresje z wystawy plenerowej poświęconej kaliskim Żydom. Ekspozycja plenerowa składała się z kolaży, które powstały na podstawie przedwojennych fotografii. Autorami wystawy byli kaliscy plastycy Wojciech Stefaniak i Tomasz Wolf.
Skwer im. Eligiusza Kor-Walczaka jest położony w sąsiedztwie III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Zdaniem radnego Leszka Ziąbki powinien być wizytówką Kalisza, pełniąc jednocześnie funkcję przestrzeni edukacyjnej, na przykład poprzez umieszczenie tam wystaw plenerowych.
źródło:
https://www.kalisz.pl/dla-turysty/zabytki/ludzie/eligiusz-kor-walczak,996