Site icon Kalisz Czasem Malowany

Kanał Babinka

kanał Babinka Kalisz

Kanał Babinka, został zasypany na początku lat 40. XX w. Dokonali tego okupanci hitlerowscy poprzez wsypanie do niego gruzu z domów dzielnicy żydowskiej. W miejsce zasypanego kanału powstały planty miejskie.

https://polska-org.pl/7782140,Kalisz,Kanal_Babinka_dawny.html 

Kanał Babinka oznaczony na planie miasta Kalisza z 1911 r.

Most Ogrodowski łączył ul. Ogrodowską (dziś  ul. Narutowicza) z Wodną 

W oddali most Piskorzewski łączący ulicę Złotą z Piskorzewiem

Most Kanonicki prowadzący z ulicy Kanonickiej na Nowy Rynek.
W pierwszej połowie XIX w. pojawiły się przy ulicy budynki stanowiące własność miejscowej gminy żydowskiej. Tuż przy wylocie ulicy św. Mikołaja, ku Złotej, stanęła rytualna łaźnia, czyli mykwa, a dalej przy wylocie Piskorzewskiej powstał w 1837 r. szpital żydowski ufundowany ze składek gminy. Plac i dom na ten cel zakupiono od Mikołaja Korytkowskiego, a inicjatorem i głównym opiekunem powstającego szpitala był znany filantrop i bankier Ludwik Mamroth. W latach osiemdziesiątych przybył tu także, również żydowski, szpital zakaźny położony między głównym szpitalem a wspomnianą mykwą.

Most Toruński łączył dawniej Przedmieście Warszawskie z miastem, nazywano go także mostem Bernardyńskim (obecnie Plac Jana Pawła II i Plac Kilińskiego)

Za mostem Toruńskim, w dalszym swoim biegu wzdłuż ulicy Parkowej, Babinka mijała budynek obecnej Szkoły Muzycznej

Most Tyniecki naprzeciw kolegiaty, zwany też mostem N. M. Panny

Babinka wpływała do parku w pobliżu willi Borettiego przy ulicy Niecałej i kończyła swój bieg, łącząc się z Prosna na wysokości teatru

Źródło:
http://www.info.kalisz.pl/prosna/r3.htm
zdjęcia udostępnione przez Mirosława Przędzika, Renatę Ściesiek, Ryszarda Bieieckiego i Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu

 

 

Exit mobile version