Hotel Wiedeński u zbiegu ulic Garbarskiej i Kanonickiej
Hotel Wiedeński, Garbarska 1, Kanonicka 6
XIX wieczny Kalisz to miasto wielu kultur, wielu narodów i wielu wyznań. Założycielem Hotelu Wiedeńskiego
u zbiegu ulic Garbarskiej i Kanonickiej był Niemiec Robert Pusch. Dawniej piękny, klasycystyczny budynek był ozdobą Kalisza, teraz stoi opustoszały, popada w ruinę, strasząc odrapanymi tynkami.
Powóz dla gości hotelowych na ulicy Śródmiejskiej (dawniej Przedmieście Wrocławskie).
Hotel dysponował 28 apartamentami i specjalnymi pokojami gościnnymi „dla przybywających na czas krótki”.
Na życzenie klientów w zimie pomieszczenia ogrzewano przed zapowiedzianą wizytą. Ciemne korytarze oświetlano całą dobę. „Miejsca parkingowe” czekały w stajniach przewidzianych na 100 koni. Kusiła hotelowa restauracja, która – jak głosi reklama na rachunku – oprócz „Table de hόte [wspólny posiłek dla gości przy jednym stole] trwającego od godziny 1 do 3, dostarcza a la carte śniadania, obiady, kolacje z wszelką starannością przyrządzone”. Na wielonarodowych gości czekało dwanaście pism w języku polskim, rosyjskim i niemieckim.
Do tego dodajmy dziś już śmiesznie brzmiący zwrot: „Służba za każdym pociągnięciem dzwonka na usługi Gości będąca, szybko wykonywać zlecenia musi”, a zobaczymy hotel jakiego nie powstydziłoby się żadne europejskie miasto.
Źródło: Opis hotelu pochodzi z artykułu Anny Tabaki i Macieja Błachowicza „Robert Pusch i hotel Wiedeński (cz. I)” zamieszczonego w Życiu Kalisza.
http://www.galeriawielkopolska.info/cmentarz/artykuly/pusch.pdf Zdjęcia archiwalne udostępnione przez Mirosława Przędzika
2 komentarze
Rita
Nie ma szans na uratowanie tej kamienicy?
kaliszczasemmalowany.pl
Jest w rekach prywatnych. Od lat popada w ruinę.