Na zdjęciu udostępnionym i opisanym przez Janusza Stiltera widnieje Bruno Robert Stilter z żoną Olgą z d. Hoffmann oraz dziećmi Ryszardem i Alicją.
22 października 1869 roku w Dzierzbinie urodził się Rafał Władysław Stilter. Jego rodzicami byli Maria z domu Nehring oraz Władysław Stilter, księgowy w miejscowej cukrowni „Olimpia”.
Groby rodziny Stilterów znajdują się na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Kaliszu
8 lipca 1883 roku Rafał Stilter wstąpił na naukę zawodu do zegarmistrza Gustawa Kleina w Kaliszu. Pracownia,
w której rozpoczął swoją bogatą karierę zegarmistrzowską mieściła się przy Rynku Głównym, w kamienicy mającej obecnie nr 13.
2019
Zegar z kaliskiej wieży ratuszowej, uruchomiony w lipcu 1925 roku, ze względu na perfekcję wykonania nazywany jest „mercedesem wśród zegarów”. Anegdota mówi, że zegar ten, by uniknąć opłat celnych, został rozmontowany w Niemczech, umieszczony w czterech walizkach i w ten sposób przemycony przez granicę. Przeszklona gablota chroni mechanizm przed skokami temperatury, wilgocią i kurzem. Jego działanie bliskie jest idei „perpetuum mobile” – niewielki silniczek elektryczny raz na dobę podciąga obciążniki do góry. Te zaś, opuszczając się stopniowo, dzięki idealnej kompozycji i wyważeniu elementów mechanizmu (bloczków, przekładni i kół zębatych), powodują działanie zegara.
17 września 1933 uruchomiony został zegar na Rogatce Wrocławskiej.
Zegar ufundowany przez Rafała Stiltera na froncie budynku Straży Pożarnej przy Nowym Rynku w Kaliszu
Zegar wieżowy na ratuszu w Stawiszynie
Konstruktor i twórca zegara wieżowego w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.
Zarówno sam Rafał Władysław Stilter, jak i jego potomkowie, brali i nadal biorą udział w modernizacji, remontach i konserwacji kaliskich zegarów, m.in.: ratuszowego, w bazylice p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Kaliszu i zegara przy Rogatce, symbolicznie zatrzymanego w momencie śmierci jego twórcy.