dzielnica żydowska,  kaliszanie,  O Kaliszu,  ulice, kamienice, podwórka,  Uncategorized

Kino Słońce w dawnej Dzielnicy Żydowskiej – Przewodnik po starym Kaliszu

 

9 kwietnia 1930 roku, w kinie „Słońce”, mieszczącym się przy ul Ciasnej 21 w Kaliszu, odbyła się projekcja „Pieśni żywiołów” (w wersji oryginalnej „The Wolf Song”), która była pierwszym pokazem filmu dźwiękowego w Kaliszu.Tylko kute balustrady i poręcze na klatce schodowej świadczą o tym, że tu był przybytek 10 muzy.

Kino Słońce na Ciasnej 21, w dawnej dzielnicy żydowskiej
Kinematograf w dzielnicy żydowskiej powstał na posesji Józefa Krasuckiego po przebudowie dawnej fabryki wyrobów hafciarskich, szczęśliwie ocalałej podczas spalenia Kalisza.
Na planach widać obszerną poczekalnię oraz galerię. O komforcie świadczyła także dostępność toalet. Przewidziano siedem klozetów dla kobiet, pięć dla mężczyzn oraz jeden pisuar – wszystkie z osobnymi wejściami z zewnątrz. Ostatecznie nowy obiekt został wysoko oceniony: „[kino] odpowiada wszelkim wymaganym przepisom (…), jest nowocześnie, z komfortem urządzone i pod względem sanitarnym najodpowiedniejszym z egzystujących kinematografów w Kaliszu”.

 

Żeliwne balustrady prowadzące na widownię i balkony ozdobione są lirami, które były jednym z atrybutów Apollina, uważanego za boga piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz.

Dzisiaj w dawnej sali kinowej mieści się hurtownia elektryczna; reszta pomieszczeń, sztucznie poprzedzielana ściankami, służy kilku innym firmom. Tylko zachowane kolumny, które w zmienionej przestrzeni trudno zobaczyć, przypominają o historii tego miejsca.

Źródło:
Nowy Kaliszanin Anny Tabaki i Macieja Błachowicza, Wyd. Miejska Publiczna Biblioteka w Kaliszu, Kalisz 2010
Kalendarium Południowej Wielkopolski

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.