Site icon Kalisz Czasem Malowany

Dbajmy o stare cmentarze – „Wspomnienia nie jest wart, kto Przodkom hołdu oddać nie chce… ”

Stare cmentarze w Kaliszu

#image_title

Stare cmentarze w Kaliszu

Za zgasłe życie Twoje padną łzy jak ołów,
Ty sen zaczęty z ludźmi kończysz wśród aniołów

Rogatka kaliska jest miejscem położonym na skrzyżowaniu trzech kultur, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Tutaj spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu. Na łagodnych wzgórzach rozlokowały się stare cmentarze. Górka Luterska – Cmentarz ewangelicko-augsburski założony przed 1689; jeden z najstarszych polskich cmentarzy i najstarsza zachowana nekropolia w Kaliszu, Grecka Górka – Cmentarz grecko-prawosławny założony w 1786 oraz rzymsko-katolicki Cmentarz Miejski założony w 1807. Kalisz w swej ponad 1850-letniej historii był miastem wielu narodowości, kultur i religii. Ślady tej różnorodności widoczne są na każdym kroku.

cytat wzięty z książki Stanisława Małyszki Zabytkowe cmentarze przy Rogatce w Kaliszu wydanej w 2012 roku przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.  

Kaplica jest nie tylko pięknym przykładem XIX-wiecznej sztuki cmentarnej, ale także świadectwem wielokulturowości Kalisza. Dwa stare cmentarze sąsiadują ze sobą.

Przyścienny grób rodziny Heinsów posiada bowiem komory grobowe, do których dostęp znajduje się na sąsiadujących cmentarzach – rzymskokatolickim i ewangelicko-augsburskim. Reprezentacyjne, otwarte od frontu wnętrze kaplicy z figurą Matki Boskiej znalazło się po stronie katolickiej. Na tej nekropolii spoczęła m.in. Anna Heins z domu Grosse (zm. 8.IX.1913 r.), żona Karola Alfonsa Heinsa (1821-1887), ewangelika, szanowanego kupca i obywatela Miasta Kalisza, który pochowany został po stronie cmentarza ewangelickiego. Obok Anny Heins w grobowcu na nekropolii rzymskokatolickiej leżą przemysłowiec Józef Klemens Heins (1855-1905), teść Heinsów, geometra przysięgły przy Komisji Włościańskiej, Karol Podziemski (zm. 1905 r.), jego córka Zofia Heins (zm.1945 r.).

Grób rodziny Antczaków

Grobowiec Mieczysława Nałęcz Grąbczewskiego Prezydenta Miasta Kalisza

Pomnik nagrobny rodziny Majewskich

Zabytkowy grobowiec Rodziny Milerów znajdujący się na Cmentarzu Miejskim wzniesiono na początku XX wieku. Oprócz ojca – Mikołaja Henryka Milera w kwaterze tej zostali pochowani jego synowie oraz małżonka. Napis na cokole głosi, że Antonina z Krajewskich Milerowa, urodzona 23 października 1853 roku w Kaliszu, zmarła na obczyźnie 22 stycznia 1917 roku. Synowie państwa Milerów – Jan i Stanisław odeszli w młodym wieku, jak się domyślamy – bezpotomnie. Ostatni pochówek – seniora rodu Mikołaja Milera miał miejsce w roku 1921.

Mikołaj Henryk Miler (1839-1921) był powstańcem styczniowym, adiutantem generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Bosaka-Hauke

Grób Janiny i Władysława Koscielniaków

https://kalisz.naszemiasto.pl/kaplica-grobowa-rodziny-heinsow-na-cmentarzu-przy-kaliskiej/ar/c1-9392457

https://calisia.pl/kto-spoczywa-w-odrestaurowanym-grobowcu,13907

 

Exit mobile version