kościoły,  O Kaliszu,  ulice, kamienice, podwórka,  Uncategorized,  wydarzenia

Wystawa Feniks 1914-2014 składała się z wielkoformatowych fotografii ukazujących katastrofę, jaką dla mieszkańców Kalisza było zburzenie miasta w sierpniu 1914 roku

 

W wyniku sierpniowej tragedii Kalisza w gruzach legło prawie całe zabytkowe śródmieście. Znacznie ucierpiała duża część dawnego Przedmieścia Wrocławskiego oraz niektóre inne fragmenty miasta. Ludność, która nie zdążyła, bądź też nie chciała uciekać, została zdziesiątkowana tak, że z prawie 70-tysięcznego miasta pozostało w nim pod koniec sierpnia 1914 r. nieco ponad 5 tysięcy mieszkańców. Wśród kaliskiej ludności cywilnej było co najmniej 250 ofiar śmiertelnych. W odniesieniu zaś do sfery materialnej można powiedzieć, że zniszczeniu w mieście uległo prawie 450 budynków, a łączne straty – zgłoszone jeszcze w czasie trwania wojny – wyceniono na przeszło 33 miliony rubli.

 

Na Złotym Rogu można było zobaczyć ekspozycję zatytułowaną „Wielkie dzieło odbudowy”.

W piątek 7 sierpnia doszło do ostatecznego niszczenia, burzenia i podpalania miasta, poprzedzonego bombardowaniem. Po aresztowaniach i egzekucjach mieszkańców oraz zrabowaniu wszystkiego, co miało jakąś wartość, sukcesywnie podpalano dom po domu (ratusz spalono 7 VIII, a gmach kaliskiego teatru 16 VIII). Płonęły kolejno całe ulice. Sytuacja ta trwała przez następne tygodnie, a ostatnim podpalonym domem (22 VIII) był budynek stojący dawniej przy dzisiejszej ul. Kościuszki.

http://www.kalisz.info/burzenie-kalisza.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.