Willa mecenasa Jaźwińskiego w Alei Wolności – Przewodnik po starym Kaliszu

Aleja Wolności 4Pałacyk powstał ok. 1905 roku. Willa jest eklektyczna z cechami stylu neobarokowego i neorenesansowego, zbudowana prawdopodobnie według projektu Józefa Chrzanowskiego. Własnością mecenasa Zygmunta Jaźwińskiego stała się w 1916 roku i od tego czasu willę zaczęto określać jego nazwiskiem. W budynku mieściła się jego kancelaria adwokacka. Od 2011 pałacyk jest zarejestrowany  jako zabytek.

Po II Wojnie Światowej pałacyk został odebrany właścicielom. W 1970 r. budynek przeznaczono na Pałac Ślubów. W latach osiemdziesiątych mieściła się w nim siedziba kaliskiej Solidarności, a także Dział Ewidencji
Ludności Urzędu Miejskiego. W 2010 po gruntownym remoncie willę przemianowano na Villa Calisia, w której urzęduje Kancelaria Rady Miasta. Nadal odbywają się w niej śluby cywilne, a także różne małe uroczystości miejskie (wręczanie nagród, odczyty, promocje książek). Nad gankiem zaplanowano taras z tralkową balustradą, która powtórzona została także w przestrzeni dachu oraz w drugim bocznym wejściu od strony ulicy.

Główne wejście poprzedzone jest ozdobnym gankiem.

Zygmunt Jaźwiński – ur. 24 lipca 1890 roku w miejscowości Chojne, w powiecie sieradzkim, zm. ok. 31 stycznia 1941r. w Oświęcimiu – poseł na Sejm II RP III kadencji w latach 1930- 1935, kaliski adwokat, więzień Auschwitz.
Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 wraz z żoną i synem wyjechał do Warszawy, nie podejmując tam pracy jako adwokat, działał w konspiracji w strukturach SN. 20 listopada 1940 r. wraz z Ignacym Dąbrowskim oraz grupą dziennikarzy z Kuriera Warszawskiego został aresztowany, osadzony na Pawiaku w Warszawie.
7 stycznia 1941 r. przewieziono go do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W obozie otrzymał numer 8289. Dokładna data jego śmierci nie jest znana.

 

źródło:
https://rewitalizacjakalisz.pl/wp-content/uploads/2020/06/Studium-historyczne-Alei-Wolno%C5%9Bci-Joanna-Bru%C5%9B.pdf
https://kalisz.naszemiasto.pl/sladami-mecenasa-jazwinskiego-kaliskiego-posla-na-sejm-ii/ar/c1-5067545
zdjęcie archiwalne pałacyku udostępnione przez Mirosława Przędzika

2 komentarze do “Willa mecenasa Jaźwińskiego w Alei Wolności – Przewodnik po starym Kaliszu”

  1. W tej willi mieszkała w latach 60. XX wieku rodzina Rządków. Bywałem tam jako dzieciak, ponieważ się przyjaźniłem z moim rówieśnikiem, Wiesiem Rządkiem, dziś już nieżyjącym. Pamiętam, że zachwyciły mnie ogromne przestrzenie, wysokość pokoi, co na tamte czasy było znacznym luksusem. Następna moja wizyta w tym domu miała już innych charakter. Bo minęło sporo lat, willa stała się Urzędem Stanu Cywilnego, a ja przyjechałem z Warszawy, gdzie już mieszkałem od kilku lat, aby odebrać „akt zgonu” mojego ojca, Alfreda Sobolewskiego. Bardzo smutna okoliczność. Tak więc, ta willa jest dla mnie willą wspomnień.

  2. Cudny pałacyk. zawsze mi się podobał. Pracowałam w młodości w Prokuraturze na przeciwko pałacyku. Do dziś cudo….Db. , że Kalisz dba o zabytki. Najstarsze miasto w Pl. Tam wszystko jest naj naj … I dzieła sztuki….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.