Kalwaria w Kokaninie ozdobiona pracami wybitnego rzeźbiarza Pawła Krzyżanowskiego

 

Budowę rozpoczęto w 1895 roku budową kamiennego ogrodzenia, w które wkomponowano 14 stacji Drogi Krzyżowej. Wtedy powstała kamienna kaplica symbolizująca Grotę Grobu Pańskiego w Jerozolimie, nad którą wznosi się figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Centralnym punktem Kalwarii jest Golgota z trzema drewnianymi krzyżami przypominająca miejsce ukrzyżowania i śmierci Pana Jezusa. Do Jerozolimy nawiązuje też symboliczna sadzawka z niewielką wysepką w środku. Na niej znajduje się figura ptaka karmiącego własna piersią swoje pisklęta. Kolejna rzeźba symbolizująca scenę Zwiastowania N.M.P przenosi nas do Nazaretu. Naprzeciw wejścia na Golgotę, na cokole umieszczono majestatyczną  figurę Pana Jezusa z wyrytym pod stopami fragmentem Ewangelii „Pójdźcie do mnie wszyscy…”.

Wszystkie figury znajdujące się w kokanińskiej Kalwarii wyszły spod dłuta utalentowanego rzeźbiarza Pawła Krzyżanowskiego.

Drogę Krzyżową Kalwarii stanowi cykl rozmieszczonych półkolem dużych architektonicznych kapliczek wybudowanych z łamanego kamienia polnego. We wnękach znajdują się sceny Męki Pańskiej w postaci stiukowych polichromowanych odlewów neogotyckich rzeźb, wykonanych w warsztacie sztukatorskim w Piekarach Śląskich.

Źródło:
Wszystkie cytaty pochodzą z Rysu historycznego Cmentarza w Kokaninie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.